آموزش و چگونه ها

تفاوت عطر پرفیوم ادوپرفیوم ادوتویلت و ادکلن چیست؟

تفاوت انواع عطر و ادکلن شیکولات

زمانی که وارد یک مغازه عطر فروشی می شوید و یا در گوگل به دنبال خرید یک عطر یا ادکلن هستید، فاکتورهای زیادی در مورد انواع عطر و ادکلن را برای انتخاب پیش رو دارید. این فاکتورها شامل مواردی از قبیل رایحه، برند، نوع و قیمت عطر یا ادکلن می باشند. ولی همیشه یک موضوع است ، که ما را هنگام خرید مردد می کند؛ و آن تفاوت بین عطر و ادکلن می باشد. اکثریت مردم اطلاعاتی در خصوص نوع عطر و ادکلن، میزان ماندگاری بوی آن ها ندارند، از این رو نمی توانند انتخاب مناسب داشته باشند. در حالت کلی انتخاب و خرید یک عطر از بین انواع رایحه های متنوع بسیار خسته کننده می باشد.

همه ای انواع عطر و ادکلن های موجود در سطح بازار ، از چندین ماده شیمیایی، عصاره روغنی معطر و الکل ساخته می شوند. در واقع عصاره روغنی معطر ماده اصلی در صنعت عطرسازی می باشد، که به علت غلظت بیش از حد آن به هیچ عنوان به تنهای قابل استفاده نمی باشد. بنابراین در کارخانه ها عصاره روغنی عطر را توسط الکل رقیق شده و سپس به صورت یک محلول رقیق با بوی  مطلوب، جهت استفاده  عموم به بازار عرضه می گردد.

در این مقاله قصد داریم اطلاعات عطر و ادکلن ،انواع مختلف و تفاوت های بین آن ها  و همچنین میزان ماندگاری بوی هر یک از آن ها را بررسی کنیم.

انواع عطر ها و درصد آنها پرفیوم ادو پرفیوم ادو تویلت شیکولات

 

مقدمه انواع عطر

استفاده از انواع عطرها به طور گسترده ای در زندگی همه ما به یک عادت تبدیل شده است. همه افراد صرف نظر از اینکه چه نوع رایحه ای را می پسندند، هزینه های متعددی را صرف برند موردعلاقه خویش می کنند. اما شاید در این پروسه انتخاب و خرید، درباره تفاوت انواع عطرها اطلاعات کافی در اختیار ندارند.

اساسا رایحه ای که می توانید در مغازه ها آن را بخرید، اسانس عطر خواهد بود و این در واقع همان چیزی است که از آن در اصطلاح عامیانه با عنوان بو یاد می شود. این بو ترکیبی از روغن های اصلی از قبیل چوب سرو، آهک، چوب صندل و موارد مشابه آنهاست. همچنین این بو مواد خالصی از قبیل گل یاس، گل رز، نرولی و عصاره های حیوانی شامل مشک، عنبر و در نهایت رایحه مصنوعی که تقریبا هر چیزی می تواند باشد، است. این اسانس پایه ای عطر، به خودی خود آنچنان جذاب نخواهد بود و حتی می تواند ناخوشایند نیز باشد . ترکیب آن معمولا خیلی غلیظ بوده و بنابراین باید بوسیله الکل و آب رقیق شوند.

انواع عطر و ادکلن

در حالت کلی انواع عطر و ادکلن با توجه غلظت، سنگین یا سبک بودن یا بعبارتی رقیق و یا قوی بودن آن ها در 5 نوع دسته بندی می شوند:

 • پرفیوم Perfume غلظتی بین 20 الی 30 درصد از اسانس روغنی معطر. غلیظ ترین، خالص ترین، ماندگارترین و در عین حال گرانترین نوع عطر است. ماندگاری این نوع معمولا بین ۲۴-۴۸ ساعت است.
 • ادوپرفیوم‌ (Eau de Perfume) این نوع از عطر غلظتی در حدود ۱۵ تا۲۰ درصد اسانس روغنی معطر دارد. رایج ترین نوع عطر که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست. به طور میانگین ماندگاری این نوع در حدود 6 الی 8 ساعت می باشد.
 • ادوتویلت (Eau de Toilette) غلظتی بین ۵ تا ۱۵ درصد از اسانس روغنی معطر . این نوع عطر  دارای رایحه ملایم با ماندگاری قابل قبول در حدود 4 الی 5 ساعت است و برای تمدید رایحه آن باید  چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.
 • ادکلن (Eau de Cologne)  این نوع ادکلن از مشتقات ادو تویلت (Eau de Toilette) است، که با غلظتی بین 2 الی 4 درصد از  اسانس روغنی معطر  تشکیل شده است. ماندگاری ادکن نیز خیلی کم در حدود 2 الی 3 ساعت می باشد.
 •  اوفرش (Eau Fraiche) این نوع معروف به عطریات غیر الکی می باشد، که میزان  روغن اسانس معطر آن ها در حدود 1 الی 3 درصد است. این محصول شباهت خیلی زیادی به ادوکلن ها دارد، اما بیشترین بخش آن را آب تشکیل داده است.

بررسی تفاوت انواع عطر و ادکلن

از نظر اقشار مختلف مردم جامعه انواع عطر و ادکلن در  سه دسته تقسیم بندی می شوند:

 • عطرها
 • ادکلن ها
 • اسپری ها

اما با توجه به موارد ذکر شده دربالا و افزایش دامنه ی اطلاعات شما از انواع عطر و ادکلن ها، می خواهیم به طور مفصل در مورد تفاوت آن ها صحبت کنیم.

پرفیوم چیست؟ و درصد پرفیوم

پرفیوم Perfume

از بین انواع عطر و ادکلن ، پرفیوم ها با میزان غلظت اسانس معطر بالا و ماندگاری زیاد از قیمت بالاتری برخوردارند. بهمین دلیل در ابتدا به نظر می رسد که پرفیوم یک عطر خالص باشد، اما فقط 20 الی 30 حتی 40 درصد آن شامل اسانس روغنی معطر می باشد. با این حال پرفیوم بیشترین غلظت عصاره روغنی را در میان انواع مختلف خود دارد، از این رو ماندگاری بوی آن طولانی مدت است.

پرفیوم هایی که در فروشگاه می بینید، در اصل عطر خالص نیستند و فرم رقیق شده آن می باشند. با این حال می توان آن را بین بقیه موارد، خالص ترین و به همین دلیل گرانترین نوع دانست. از ویژگی های آن می توان اندکی روغنی بودن را نام برد. همچنین مرسوم است که با بطری های درپوش دار و نه به شکل اسپری به فروش می رسد. در حقیقت آنقدر گران است که نمی بایست به شکل اسپری مورد استفاده قرار بگیرد.،

وقتی  که صبح هنگام از یک عطر استفاده می کنید و طی روز بوی آن را احساس می نمائید، با خود می گوئید صد در صد این عطر اورجنیال می باشد. در واقع این میزان ماندگاری بو رابطه ی مستقیم با میزان درصد اسانس روغنی معطر به کار رفته در عطر دارد.

شایان ذکر است که درصد عصاره خالص در پرفیوم، لزوما به عنوان یک فاکتور کیفی برای آنها مطرح نیست. مشک واقعی و کهربا در فرم های خالص، بسیار گران بوده و حتی دلپذیر نیستند، بنابراین یک قطره می تواند قیمت یک پرفیوم را به طرز چشمگیری افزایش دهد و البته همان یک قطره نیز کفایت می کند.

برای مثال پرفیوم جوردانی گلد اسنزا از این نوع بوده و یک پرفیوم با درصد و ماندگاری بالا می‌باشد.

ادو پرفیوم‌ چیست و درصد ادوپرفیوم‌

ادو پرفیوم‌ (Eau de Perfume)

بعد از پرفیوم، از نظر میزان غلظت اسانس معطر در سطح بازار ادو پرفیوم ها را می توان نام برد. این محصولات حاوی 15 الی 20 درصد اسانس روغنی می باشند. بازه ماندگاری بو در ادوپرفیوم بین 4 الی 5 ساعت می باشد، اما ردپای بوی آن تا یک روز کامل نیز دوام دارد.

ادوپرفیوم نیز از همان اسانس پرفیوم استفاده می کند اما در آن مقدار کمتری از اسانس و حجم بیشتری از الکل و آب استفاده می شود. این بدان معناست که بویی که از آن استشمام می شود کمی سبک تر است و به احتمال زیاد به مدت طولانی دوام نمی آورد. برخلاف اینکه ادوپرفیوم کمی سبکتر است اما بسیاری از افراد آن را ترجیح می دهند. البته شاید در سلیقه شان عامل قیمت نیز بی تاثیر نبوده باشد، زیرا ارزانتر است. این عطر ممکن است در بطری ها یا اسپری های معمولی فروخته شود، اما اگر از اسپری استفاده می شود، نباید بطور پراکنده آن را به مصرف رساند.

این محصولات چون از نظر کیفیت تقریبا در رده پرفیوم ها قرار دارند و علاوه برا این از قیمت پایین تری نسبت به ان ها دارند، خریداران زیادی دارند. بنابراین از بین انواع عطر و ادکلن های موجود، متقاضیان ادوپرفیوم هر روز در حال افزایش می باشد و اکثر برند ها این نوع عطر را تولید می کنند.

EDP علامت اختصاری و تجاری ادوپرفیوم می باشد.

برای مثال ادو پرفیوم میس جوردانی اوریفلیم از این نوع است

 

ادو تویلت چیست و درصد ادوتویلت

ادو تویلت (Eau de Toilette)

ادوتویلت غلظت کمتری دارند و رایحه سبک تری دارد و میزان اسانس روغنی به کار رفته در تولید این نوع عطر 5 الی 15 درصد می باشد. این نوع عطرها دارای سه رایحه گرم، معتدل و سرد می باشند، که ماندگاری بوی رایحه گرم آن در همانند ادوپرفیوم بین 4 الی 5 ساعت می باشد. رایحه های سرد و معتدل این نوع محصول از ماندگاری کمتری برخوردارند. قیمت ادوتویلت از انواع پرفیوم و ادوپرفیوم کمتر می باشد، از این رو می تواند یک انتخاب با کیفیت و مقرون به صرفه باشد.

کارشناسان در صنعت عطرسازی بر این باورند که از بین انواع عطر و ادکلن، ادوتویلت عطر مخصوص روز و ادپرفیوم مناسب استفاده در شب است.

برای مثال ادوتویلت مردانه اسندنت از این نوع می‌باشد.

EdT علامت اختصاری و تجاری ادوتویلت می باشد.

 

ادکلن چیست و درصد ادکلن پرفیوم

ادکلن (Eau de Cologne)

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کلمه کلن (Cologne) به شهر کلن آلمان اشاره دارد و واژه ادکلن (Eau De Cologne) نیز منشا فرانسوی دارد، جایی که برای اولین بار، رایحه خاصی در آن ساخته شد. ترکیبات خاصی از اسانس ها در این گروه خاص از ادکلن ها وجود دارد. از ویژگی های آنها می توان تازه بودن، بسیار لایت یا سبک بودن و  رایحه میوه ای را نام برد که حاوی روغن های خالص لیمو، ترنج، پرتقال و نرولی نیز می باشند. علاوه بر آن ممکن است روغن های خالصی از اسطوخودوس و رزماری نیز در آنها به کار رفته باشد.

ادکلن ها علاوه بر محصولات مردانه، انواع محصولات زنانه را نیز در بر می گیرد. این محصول نسبت به سه نوع قبلی از غلظت  اسانس بسیار کمتری برخوردار است و درصد الکل تشکیل دهنده آن بسیار زیاد می باشد.  درصد روغن اسانس معطر ادکلن بین 2 الی 7 تخمین شده، بهمین دلیل از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه می باشند. از بین انواع عطر و ادکلن ، ماندگاری بو در ادکلن بخاطر درصد بالای الکل ، حداکثر 2 ساعت است و استفاده آن در طول روز توصیه نمی شود.

هر چند این روزها از ادکلن به عنوان رقیق ترین نسخه انواع عطرها نیز یاد می شود، این خوشبوکننده ها به ندرت در دسته عطرهای گران قیمت قرار می گیرند. همچنین معمولا عطر و اسانس ادکلن ها، برای افراد جوان مورد پسند قرار می گیرد.

 

اوفرش چیست و درصد ادو فرش

اوفرش (Eau Fraiche) 

ترکیبات تشکیل دهنده اوفروش ها عبارتند از آب، الکل و اسانس. به دلیل استفاده بیشتر آب در ساخت این محصول ، یک انتخاب ایده آل برای  افراد با پوست های حساس می باشد.

 

اسپری های خوشبو کننده

محصولات معطر دیگری نظیر میست (Mist) و افترشیو در بازار موجود می باشند، که در صا اسانس روغنی به کار رفته در تولید این محصولات بسیار کم می باشد. آقایان معمولاً، افترشیو را برای تر و تازه کردن پوست به ویژه بعد از اصلاح صورت استفاده می کنند. توجه کنید ماندگاری بو در این محصولات نیز ، به انواع رایحه های گرم، سرد و معتدل آن بستگی دارد.

 

ترفند عمومی برای ماندگاری انواع عطر در تمام طول روز

 • پوست خود را مرطوب نمایید.
  انواع عطرها به پوست چرب بهتر می چسبند، بنابراین برای کسانی که پوست خشک تری دارند، بهتر است عطرهای به شکل کرم را انتخاب کنند یا قبل از اسپری کردن، از یک لوسیون بدون بو استفاده نمایند.
 • به نقاط نبض بدن، اسپری نمایید.
  انواع عطرها با حرارت بدن فعال می شوند. نقاط نبض واقع شده روی مچ دست شما، به دلیل بسته شدن پمپ های خون در نزدیکی سطح پوست، گرم هستند، بنابراین یک منطقه ایده آل برای استفاده از عطر را ایجاد می کند. سایر نقاط گرم بدن شامل پشت گوش، پایین گلو، داخل آرنج و پشت زانو است.
 • هرگز مکان عطر خورده را مالش ندهید.
  برخی از افراد برای گرم کردن پوست و پخش کردن عطر، احساس می کنند که باید عطر را به پوست خود بمالند. متاسفانه این فقط باعث خراب شدن ساختار انواع عطرها می شود و در نهایت رایحه را ضعیف می کند.
 • به درستی از آنها نگهداری نمایید.
  گرما، نور و رطوبت می توانند ترکیبات موجود در انواع عطرها را تجزیه کرده و باعث کم عطر شدن آن شوند. برای قوی و بدون تغییر نگه داشتن رایحه، بطری خود را در مکانی خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. همچنین بیرون از حمام نگهداری کنید، زیرا گرما و رطوبت ناشی از دوش، می تواند به آن آسیب زیادی برساند.

نکاتی که به هنگام خرید انواع عطر و ادکلن باید رعایت شود

در هر فصل باید عطری با طبع مناسب همان فصل استفاده کنید؛ از انواع عطر و ادکلن ها، عطرهایی با بوی گرم مخصوص فصول سرد سال است و عطرهای ملایم، معتدل یا خنک مناسب برای فصل بهار و تابستان می باشد. همچنین به هنگام خرید یک عطر و یا ادکلن به مواردی از قبیل رقیق و غلیظ بودن آن دقت کنید. در صورتی که یک عطر رقیق باشد، مدت زمان ماندگاری آن خیلی کمتر است و اگر خیلی قوی باشد، ممکن است این غلطت بیش از حد موجب اذیت شما و یا اطرافیان گردد.

باتوجه به نکاتی و اطلاعات عطر و ادکلن که ارائه شد، براحتی خواهید توانست به هنگام خرید انوع عطر و ادکلن تصمیم گیری کنید.

نکته ی دیگری که در رابطه با ماندگاری بوی عطر قابل ذکر است، نوع پوست مصرف کننده می باشد. ماندگاری بوی عطر بر روی پوست های چرب به دلیل مرطب بودن شان، بیشتر از پوست های خشک می باشد.

محبوب ترین عطرها

1 دیدگاه در “تفاوت عطر پرفیوم ادوپرفیوم ادوتویلت و ادکلن چیست؟

 1. مهدی گفت:

  همیشه اینا برام سوال بود که چین ممنون بابت این مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید