مراقبت و سلامتی

توصیه هایی جهت جوانسازی دور چشم

توصیه هایی جهت جوانسازی دور چشم

پوست اطراف چشم ها نازک ترین بخش از پوست بدن می باشد. از این رو فوق العاده حساس و آسیب پذیر است. پوست دورچشم معمولا اولین قسمتی است که علائم و نشانه های ناشی از پیری و افزایش سن را نمایان می سازد. لذا برای سالم و جوان ماندن نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. در این مقاله در مورد راه های موثر در جوانسازی و حفظ شادابی و طراوت پوست دور چشم صحبت می کنیم. برای آگاهی و آشنایی بیشتر با نحوه مراقبت از پوست دور چشم و جوانسازی دور چشم با ما همراه باشید.

مشکلات شایع برای نواحی دور چشم

همان طور که گفته شد پوست اطراف چشم به دلیل ظرافت و نازکی بیش از حد، بیشتر در معرض آسیب دیدن قرار می گیرد. مهم ترین مشکلاتی که در این نواحی مشاهده می شود شامل سیاهی و حلقه های تیره دور چشم، خطوط ریز و چروک های عمیق تر، پف زیر چشم، خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم و …. می باشد. اغلب این مشکلات ناشی از افزایش سن است ولی گاهی عدم مراقبت و رسیدگی به پوست این ناحیه دلیل اصلی ایجاد آن ها می باشد.

چه کارهایی برای مراقبت و جوانسازی پوست دور چشم موثر است؟

به یاد داشته باشید که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. خصوصا اگر در سنین کمتر از 30 سال هستید، مراقبت و پیشگیری از ایجاد مشکلات به شما کمک می کند تا در آینده پوستی جوان تر داشته باشید. در این قسمت راهکارهای موثری را جهت مراقبت از پوست دور چشم ارائه می دهیم.

  1. آبرسانی و مرطوب نگه داشتن پوست دور چشم

بسیاری از مشکلات پوستی ناشی از خشکی و کم آبی پوست است. از دست رفتن رطوبت پوست سبب خشک شدن آن و ایجاد خطوط و چروک می شود. آبرسانی و مرطوب کردن پوست اطراف چشم بهترین و موثرترین راه برای پیشگیری از انواع مشکلات دور چشم است. این کار ضمن افزایش نرمی و لطافت پوست اطراف چشم، به بهبود چروک ها کمک می کند.

برای این منظور می توانید از کرم های رطوبت رسان مخصوص دور چشم استفاده کنید. برخی از افراد از کرم های مرطوب کننده صورت برای دور چشم استفاده می کنند. در این باره باید گفت در صورتی که مرطوب کننده صورت فاقد الکل و مواد مضر بوده و باعث تحریک و سوزش چشم ها نشود، برای دور چشم نیز قابل استفاده می باشد. ولی به دلیل نازک و حساس بودن پوست اطراف چشم، بهتر است از محصولاتی که به طور ویژه برای این ناحیه طراحی می شوند، استفاده نمایید.

  1. استفاده از کرم های دور چشم با توجه به نوع مشکلات این ناحیه

کرم های دور چشم آبرسان بیشتر برای پیشگیری از ایجاد مشکلات به کار می روند. ولی افرادی که سن بالاتری دارند و یا پوست دور چشمشان دچار مشکلاتی شده است، باید از کرم های تخصصی تر استفاده نمایند. ابتدا باید مشکلات پوست دور چشم خود را بشناسید و سپس با توجه به آن ها برای درمانشان اقدام کنید. آنتی اکسیدان ها، یکی از بهترین ترکیبات برای رفع مشکلات پوست اطراف چشم هستند. ترکیبات آنتی اکسیدانی قدرتمند با تقویت پوست دور چشم، از آن در برابر عوامل آسیب رسان محیطی، اشعه های مضر نور خورشید و اثرات مخرب رادیکال های آزاد، آلودگی ها و … محافظت می نمایند. همچنین سبب کند نمودن روند پیری پوست می شوند. ویتامین های C، E، B3 یا نیاسینامید و چای سبز جزو آنتی اکسیدان های قوی موجود در کرم های مراقبت از دور چشم هستند.

اگر در اطراف چشم های شما حلقه های تیره، سیاهی و یا لک های ناشی از اشعه های مضر UV ایجاد شده است، بهتر است از محصولاتی که حاوی ترکیبات موثر آربوتین، ویتامین  C، کوجیک اسید، آزلائیک اسید، هیدروکینون، ویتامین B3 یا نیاسینامید و نیکوتینامید هستند، استفاده نمایید.

اگر دچار خطوط و چروک در اطراف چشم ها شده اید، برای رفع خشکی و تامین رطوبت از کرم های دور چشم آبرسان استفاده کنید. همچنین در کنار آن باید از محصولات تخصصی ضد چروک که سبب بهبود کلاژن سازی و بازسازی پوست می شوند، استفاده شود. محصولات ضد چروکی که حاوی مشتقات ویتامین  A مانند رتینوئید و رتینول و همچنین پِپتیدها باشند، بسیار ایده آل هستند. برای درمان و کاهش پف اطراف چشم ها از محصولات حاوی کافئین، پلی فنول های چای سبز، دی‌پپتید-۲، آیلیس و … استفاده نمایید.

توصیه هایی جهت جوانسازی دور چشم

  1. محافظت از پوست دور چشم در برابر اشعه های نور خورشید

نور خورشید مهم ترین عامل آسیب به پوست و بروز پیری زودرس می باشد. این اشعه ها سبب ایجاد لک های تیره و چین و چروک ها می شوند. استفاده روزانه از کرم های ضدآفتاب مخصوص دور چشم با فیلترهای محافظتی UVA و  UVBضمن محافظت کامل پوست در برابر آفتاب مانع ایجاد این مشکلات می گردد. یکی دیگر از اقدامات موثر در مراقبت از پوست دور چشم استفاده از عینک های آفتابی‌ با فیلتر محافظتی UV می باشد. این عینک ها علاوه بر چشم ها، از پوست اطراف چشم نیز محافظت می نمایند.

  1. عدم حرکات تند و خشن و مالیدن پوست اطراف چشم ها

پوست اطراف چشم فوق العاده نازک و حساس است و باید همواره به آرامی و با ملایمت با آن رفتار کرد. مالیدن و فشار دادن این ناحیه می تواند موجب ایجاد خطوط و چروک شود. همچنین برای استفاده از کرم های دور چشم از نوک انگشتان حلقه خود استفاده نمایید.

کرم ها را با حرکات بسیار آرام و به صورت ضربه ای بر روی پوست اعمال کنید. در زمان استفاده از پاک کننده های آرایش چشم نیز از فشار آوردن به پوست چشم ها خودداری نمایید. محصولات آرایشی را نیز با حرکات آرام انگشت و یا به کمک براش و اسفنج های نرم و مناسب به صورت ضربه ای بر روی پوست پخش کرده و از کشیده شدن پوست اجتناب کنید. از زدن کرم های دور چشم نزدیک به خط مژه خودداری کنید. بهتر است کرم های مراقبتی را با فاصله از چشم ها و روی استخوان گونه ها بزنید.

  1. تمیز نگه داشتن پوست با استفاده از پاک کننده های مخصوص چشم

هرگز بدون پاک کردن آرایش چشم ها و شستن پوست دور چشم نخوابید. هر شب چشم های خود را با استفاده از محلول های پاک کننده آرایش چشم و شوینده های مخصوص دور چشم تمیز نمایید. در هنگام پاک کردن آرایش چشم ها و شستشوی پوست اطراف آن نیز با ملایمت رفتار کنید. از شوینده های مخصوص پوست صورت خصوصا شوینده های پوست چرب که حاوی مواد فعال و قوی تری هستند، برای ناحیه دور چشم استفاده نکنید. این شوینده ها سبب از دست رفتن رطوبت و خشک شدن پوست و در نتیجه ایجاد چروک می شوند. از تماس محصولات لایه بردار پوست و اسکراب ها با نواحی حساس اطراف چشم ها نیز خوداری کنید.

  1. ماساژ اطراف چشم و استفاده از ماساژورها و پچ های مخصوص دور چشم

ماساژ دادن پوست سبب ریلکس شدن و جوانسازی پوست دور چشم می شود. برای این منظور می توانید از غلطک ها و جیدرولرهایی با سنگ یشمی برای ماساژ پوست دور چشم استفاده نمایید. ماساژ دور چشم موجب بهبود گردش خون در اطراف چشم ها شده و به بازسازی این نواحی کمک می کند.

این ماساژ در برطرف شدن پف زیر چشم موثر بوده و به مرور سبب بهبود خطوط و تیرگی ها نیز می شود. می توانید برای اثربخشی بیشتر، این غلطک های یشمی را قبل از استفاده در یخچال نگه دارید تا سرد و خنک شوند. این گونه سبب تسکین و آرام بخشی پوست اطراف چشم ها می گردند. استفاده از پچ ها و ماسک های مخصوص دور چشم نیز به تغذیه و التیام بخشی این ناحیه کمک زیادی می کند. می توانید زمانی که پچ دور چشم را در زیر چشم ها قرار داده اید، به آرامی با رولر روی آن ماساژ دهید تا جذب مواد مغذی را به حداکثر برساند.

توصیه هایی جهت جوانسازی دور چشم

  1. اصلاح سبک زندگی و داشتن خواب کافی، تغذیه سالم، ورزش

داشتن لایف استایل یا سبک زندگی سالم تاثیر زیادی بر روی کیفیت پوست دارد. عدم خواب شبانه، خواب ناکافی و یا خواب بیش از حد، استفاده از دخانیات و سیگار، مصرف زیاد نمک و چربی و شکر، عدم نوشیدن آب به میزان کافی و … از جمله مهم ترین عوامل تیره شدن، چروک شدن و پف کردن زیر چشم ها است.

داشتن خواب کافی، رژیم‌ غذایی سالم و مفید، ورزش و تحرک روزانه به شما کمک می کند تا پوست جوان تری داشته باشید. برای این منظور سعی کنید هر شب حداقل 6 ساعت بخوابید. چرا که عدم استراحت و خستگی مداوم منجر به ایجاد پف و تیرگی دور چشم می شود. از مواد غذایی حاوی میزان بالای پتاسیم و منیزیم و ویتامین سی و آنتی اکسیدان مانند موز و سبزیجات استفاده کنید. از نوشیدن حداقل 8 لیوان آب (250 گرمی) در روز نیز غفلت نکنید. تا حد ممکن از مصرف دخانیات، سیگار و الکل خوداری نمایید.

  1. استفاده از روش های کلینیکی برای جوانسازی دور چشم

همان طور که اشاره کردیم، راه های پیشگیری در سنین پایین خصوصا کمتر از 30 سال، همیشه در اولویت است. ولی متاسفانه گاهی به دلیل عدم مراقبت های صحیح و به موقع، عوامل ژنتیکی و ارثی و افزایش سن سبب ایجاد سیاهی و چروک های اطراف چشم ها می شوند. در صورتی که عمق این مشکلات بسیار زیاد است و روش های درمانی موضعی اثرگزار نمی باشند، می توانید از روش های درمانی کلینیکی و غیرجراحی استفاده کنید.

روش هایی مانند تزریق بوتاکس، لیزر درمانی، لیزر فرکشنال، پلکسر، مزو تراپی، تزریق ژل و فیلر و … سبب جوانسازی و رفع خطوط و چروک و گودی و تیرگی اطراف چشم ها می شود. این روش ها با وجود اثربخشی بالا و سریعی که دارند ولی نتیجه آن ها دائمی نبوده و هر از چند گاهی نیاز به تمدید دارند. علاوه بر این برای تشخیص این که چه روشی برای شما مناسب تر است باید حتما از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. پزشک می تواند با توجه به نوع مشکل پوست دور چشم شما، روش مناسب را برای درمانتان انتخاب نماید.

توصیه هایی جهت جوانسازی دور چشم

دیدگاهتان را بنویسید