مراقبت و سلامتی

دلایل ایجاد لک های پوستی و راه های درمان آنها

دلایل ایجاد لک های پوستی و راه های درمان آنها

لک های پوستی یکی از مشکلات رایجی هستند که به دلایل مختلفی به وجود می آیند. گاهی تولید زیاد چربی در پوست منجر به ایجاد لک ها می شوند. گاهی نیز مسدود شدن منافذ پوستتان با سلول ‌‌های مرده و چربی زیاد، منجر به آکنه شده و در نهایت لک های پوستی را به وجود می آورد. برخی از لک های پوستی به صورت ژنتیکی به وجود می آیند. گاهی این لک ها در اثر کمبود ویتامین ب ۱۲، کمبود ویتامین آ و اسید فولیک می باشند. گاهی نیز پیش می آید که مصرف برخی دارو ها مانند دارو های ضد سرطان باعث بروز لک می شوند.

در بیشتر مواقع این تغییر رنگ پوست یا لک ها می تواند به صورت اکتسابی به وجود بیایند. این موارد اکتسابی علل بی شماری دارند، از جمله اشعه های مضر خورشید، سوء تغذیه، اختلالات هورمونی، تغذیه نامناسب، استرس و فشار های روحی روانی، مواد شیمیایی و بارداری از شایع ترین دلایل ایجاد لک بر روی سطح پوست هستند. اما همان طور که انتظار می رود، بیشترین نوع لک ها، لک های ناشی از نور آفتاب و اشعه های مضر UV می باشند.

دلایل ایجاد لک های پوستی و راه های درمان آنها

پیش گیری از ایجاد لک با ساده ترین روش ها

برای همه ما پیش آمده است که گاهی لک های موجود بر روی بدنمان موجب آزار ما شده و حتی اعتماد به نفس ما را کاهش می دهد. در چنین شرایطی دست به هر کاری می زنیم تا این لک ها را از بین برده و یا تا حد امکان آن ها را کمتر کنیم. بسیاری از کرم های ضد لک با مواد شیمیایی بسیار قوی درست شده و استاندارد هایی که در درست کردن این محصولات باید به کار گرفته شود، نادیده گرفته شده است. پس بهتر است قبل از این که به فکر راه های درمان لک باشیم، با ساده ترین کار راه از به وجود آمدن لک های پوستی جلوگیری کنیم.

خواب کافی و مناسب

می دانیم که بهترین ساعات بازسازی پوست، در ساعاتی است که در خواب هستیم. بر این اساس پیشنهاد می شود تا هر شب در ساعات معینی به خواب رفته و هر روز صبح در ساعت معینی بیدار شوید. خواب کافی و مناسب در جلوگیری از ایجاد لک به صورت معجزه عمل می کند. از طرفی کم خوابی در به وجود آمدن لک های صورت تاثیر زیادی دارد. سعی کنید در طول شبانه روز 8 ساعت خواب کافی و مناسب را داشته باشید.

تغذیه مناسب و سالم

از آن جایی که تغذیه نامناسب یکی از مهم ترین علل ایجاد لک پوستی می باشد، سعی کنید در برنامه غذایی خود از موادی که دارای ویتامین و مواد مغزی هستند استفاده کنید. علاوه بر آن، در هر وعده غذایی حتما از سبزیجات تازه استفاده کرده و در شبانه روز از میوه استفاده کنید. تغذیه مناسب می تواند تا حد بسیاری از به وجود آمدن لک ها جلوگیری کند. از مواد غذایی که باعث چرب شدن یا جوش زدن پوستتان می شود، خودداری کنید. زیرا جوش ها و آکنه ها ممکن است سبب ایجاد اسکار اکنه و لک های حاصل از جای جوش شوند.

استفاده همیشگی از ضد آفتاب

این باور که ضد آفتاب ها فقط در فصول گرم باید مصرف شوند به شدت غلط است. اشعه های مضر آفتاب در تمام فصل ها حتی زمستان، می تواند موجب آسیب رساندن به پوست شما شده و در نهایت لک های صورت را به وجود می آورد. از آن جایی که مهم ترین دلیل ایجاد لک های صورت، قرار گیری در معرض نور خورشید است، تحت هر شرایطی از یک ضد آفتاب مناسب پوست خودتان استفاده کنید. استفاده از ضد آفتاب هیچ ارتباطی به سن و جنسیت نداشته و همیشه باید رعایت شود.

انتخاب یک ضد آفتاب مناسب و نحوه صحیح استفاده از آن، تاثیر زیادی در عملکرد محافظتی آن خواهد داشت. توضیه می کنیم از ضد آفتاب هایی که فیلترهای حفاظتی  UVAو UVB دارند، استفاده کنید. همچنین بهتر است دارایSPF  حداقل 30 باشند. همچنین نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده شده و هر دو ساعت نیز آن ها را بر روی پوست تمدید کنید. حتی در روزهای ابری و یا در زمانی که در خانه هستید نیز بهتر است از محصولات ضد آفتاب استفاده نمایید.

دلایل ایجاد لک های پوستی و راه های درمان آنها

راه های درمان لک های پوستی

لک های پوستی گاهی ممکن است موجب آزار افراد شود. لذا بسیاری از افراد به دنبال راهکارهایی برای از بین بردن آن ها می باشند. روش های بی شماری برای از بین بردن این لک ها وجود دارد که در ادامه به مختصر، به مفید ترین آن ها اشاره می کنیم.

استفاده از کرم های رون کننده و ضد لک مناسب پوست خود

کرم های ضد لک با ترکیبات قوی که در آن ها به کار برده شده تا حد بسیاری به از بین رفتن لک های شما کمک کرده و به مرور این لک ها را کمرنگ می کند. این محصولات با ترکیباتی که شامل هیدروکینون، آربوتین، کوجیک اسید و آزلائیک اسید هستند، سلول های رنگ ساز پوست را از بین می برند. همچنین مانع از رسیدن مواد لازم برای تولید رنگ به سلول های رنگ ساز می شوند. کرم های ویتامین سی و حاوی آنتی اکسیدان ها نیز جزو موثرترین محصولات ضد لک و روشن کننده می باشند. برای موثر واقع شدن کرم های از بین برنده لک بهتر است از آن ها به همراه ژل شست و شو و آبرسان مناسب نوع پوست خود استفاده کنید. زیرا استفاده از محصولات با خواص مکمل، اثرگزاری آن ها را به طور موثری افزایش می دهد.

لایه برداری صحیح و اصولی پوست

لایه برداری پوست با استفاده از لایه بردارهای فیزیکی و شیمیایی، یکی از راهکار های موثر در بهبود لک های تیره پوست است. زیرا با لایه برداری از سطح پوست، سلول های خشک و مرده را که تجمع آن ها سبب کدر شدن پوست می گردد، از بین می بریم. همچنین به کمرنگ شدن لک های تیره پوست کمک می کنیم. لایه بردار های فیزیکی یا همان اسکراب ها با داشتن دانه های بسیار ریز، لایه برداری بسیار ملایمی را ارائه می دهند. لایه بردار های شیمیایی عملکرد بسیار قوی تری داشته و پوست را عمیق تر و موثر تر لایه برداری می کنند. این لایه بردار های شیمیایی شامل انواع اسیدهای لایه بردار آلفاهیدروکسی اسیدها (AHA) و بتاهیدروکسی اسیدها (BHA) می باشند.

در واقع لایه بردارهای فیزیکی و اسکراب ها برای لک های سطحی تر و لایه بردارهای شیمیایی برای لک های عمیق تر به کار می روند. رایج ترین شیوه درمان لک های پوستی با استفاده از اسیدهای لایه بردار، استفاده از محصولاتی است که حاوی این اسیدها باشند. به عنوان مثال در شروع لایه برداری می توانید از شوینده ها و تونرهای حاوی اسیدها استفاده کنید. سپس می توانید به سمت مصرف سرم های حلوی درصد بالاتری از این اسیدها بروید.

به یاد داشته باشید که استفاده از اسیدها فرآیند پیچیده تری نسبت به اسکراب ها می باشد. در صورت زیاده روی در مصرف این لایه بردارهای شیمیایی، ممکن باعث بروز حساسیت پوستی شوید. نکته دیگری که در طول دوره اسید درمانی پوست باید رعایت کنید، استفاده منظم از کرم های ضد آفتاب است. زیرا این لایه بردارها پوست را در برابر اشعه های مضر خورشید حساس می کنند. بنابراین در تمام طول روز باید ضد افتاب بزنید.

از بین بردن لک های پوستی به کمک روش لیزر درمانی

لیزر که یکی از موثر ترین روش های کلینیکی برای درمان لک های پوستی محسوب می شود. این روش طرفداران زیادی داشته و در بیشتر مواقع چاره ساز است. از این روش بیشتر در مواقعی استفاده می شود که لک ها قدیمی شده باشند و روش های دیگر مفید واقع نشوند. لیزر درمانی قادر است حتی لکه ‌های تیره ای که در اعماق پوست تشکیل‌ شده را نیز درمان کند.

درمان لک های پوستی با روش های خانگی و طبیعی

روش های طبیعی که همیشه موثر واقع شده اند آسان ترین روش برای درمان لک های صورت محسوب می شوند. این روش ها هیچ گونه عوارضی نداشته و لک های صورت شما را به حداقل می رساند. اما باید بدانید که درمان با استفاده از این روش ها نسبت به روش های قبلی به زمان بیشتری نیاز دارد. از طرفی فراموش نکنید که قبل از استفاده از این محصولات، تست حساسیت را بر روی پوست بازوهای خود انجام دهید. برای دیدن روش های درمان خانگی لک ها، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بخور دادن پوست صورت

این روش که یکی از قدیمی ترین روش های سلامت پوست به شمار می رود، امروزه به عنوان روشی موثر در از بین رفتن لک های آزار دهنده پوست صورت محسوب می شود. بخور صورت با از بین بردن محتویاتی که موجب بسته شدن منافذ پوست صورت شده اند، موجب باز شدن منافذ بسته پوست صورتتان می شود. منافذ پوست شما در اثر چربی، سلول ‌‌های مرده پوست و باکتری ‌‌ها بسته می شود. بنابراین بخور پوست به شما کمک می کند تا این مواد از پوست شما خارج شده و با این کار از بروز جوش و لک به راحتی جلوگیری ‌‌می ‌کند.

استفاده از خیار برای کاهش لک های صورت

خیار نیز همانند گوجه فرنگی، دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد. همچنین ویتامین سی موجود در آن به سلامت پوست و از بین رفتن لک ها کمک به سزایی می کند. برای این منظور کافی است تا یک پنبه تمیز را به آب خیار آغشته نموده و به آرامی بر روی تمام نواحی پوست خود بزنید. پس از گذشت 15 الی 20 دقیقه می توانید صورت خود را با آب سرد شست و شو دهید.

دلایل ایجاد لک های پوستی و راه های درمان آنها

زردچوبه، یک ضد لک طبیعی و قدرتمند

زردچوبه از زمان های قدیم به عنوان یک ماده ضد لک و روشن کننده پوست مورد استفاده قرار می گرفته است. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان است و به مرور سبب کمرنگ شدن لک های پوستی می شود. شما نیز می توانید از این ماده ارزشمند در تهیه ماسک های خانگی برای روشن شدن لک های پوستی استفاده نمایید. همچنین می توانید از محصولات مراقبتی مانند ژل های شوینده صورت و کرم های مرطوب کننده و … که حاوی زردچوبه هستند، استفاده کنید. ترکیب زردچوبه به همراه شیر یا ماست و یا گلاب رایج ترین ماسک های خانگی با استفاده از این ماده غذایی می باشند. برای نتیجه گیری بیشتر، این ماسک را هر هفته استفاده کنید.

عسل، یک ماده طبیعی برای از بین بردن لکه های پوستی

عسل با داشتن خاصیت آنتی ‌اکسیدانی و ضد‌ التهابی، به از بین رفتن لکه ‌‌های پوستی و روشن تر شدن پوست شما کمک شایانی ‌‌می‌ کند. کافی است تا یک قاشق چای خوری عسل را با نوک انگشتان خود بر روی لکه ‌‌های صورت زده و بعد از گدشت 15 دقیقه با آب ولرم صورت خود راشست و شو دهید.

آب گوجه فرنگی، معجزه ای برای از بین رفتن لک های پوستی

آب گوجه فرنگی با دارا بودن ویتامین سی و خاصیت آنتی اکسیدانی و مقدار بالای لیکوپن موجود در آن باعث ‌‌می ‌شود تا منافذ پوستی که در اثر آکنه باز شده بودند، کوچک شده و لکه های تیره پوست شما را تا حد امکان روشن تر می کند. برای استفاده از این روش، پوست خود را با گوجه ‌فرنگی ماساژ بدهید. سپس بگذارید پوستتان به همین صورت بماند. در نهایت بعد از گذشت 10 الی 20 دقیقه که احساس می کنید پوست شما خشک شده، به آرامی و با آب ولرم شست و شو دهید.

دیدگاهتان را بنویسید