مراقبت و سلامتی

15 باور رایج ولی اشتباه در رابطه با موی سر!

15 باور رایج ولی اشتباه در رابطه با موی سر!

با وجود اطلاعاتی که در رابطه با مراقب های پوستی و مویی داریم، گاهی تشخیص باور های غلط در مورد آن ها مشکل است. آنچه در این مقاله می خوانیم خلاصه ای از باور های غلط در مورد موها است که احتمالا شما هم آن ها را باور کرده اید.

آیا کثیف تر بودن موها باعث رشد آن می شود؟

برخی از افراد این تصور غلط را دارند که موی کثیف رشد سریع تری دارد. همین علت باعث شده تا کمتر آن را بشویند اما از این غافل اند که موی کثیف باعث تضعیف و شکننده شدن موهای سر می شود. بنابراین بیش از حد چرب نگه داشتن مو  میزان ریزش آن را بالا برده و از قدرت آن می کاهد.

آیا افرادی که پوست تیره دارند، مو های زبر تری نیز دارند؟

متاسفانه این اشتباه هنوز هم در ذهن بعضی از افراد وجود دارد که هر چقدر پوست شما تیره تر باشد، موهای وزتری دارید. اما جالب است بدانید که زبری، فری و وزی مو به ژنتیک وابسته بوده و هیچ ارتباطی با رنگ پوست شما ندارد.

شستشوی مداوم موها روشی برای کنترل چربی مو

شستن موی چرب هر روز با شامپو

درست است که که شامپو می تواند چربی و کثیفی از اضافه را از بین ببرد اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. بدن شما خودش تولید چربی را تنظیم می کند و نیازی به شستن موهای خود به طور مداوم ندارید. جالب است بدانید که اگر بیش از حد مطلوب، به موی چرب شامپو بزنید به شکنندگی و خارش آن کمک می کنید. همچنین برای جبران چربی از دست رفته، چربی بیشتری روی موهای شما تولید می شود.

رشد سریع مو با کوتاه کردن آن به وسیله قیچی

کوتاه کردن مو صرفا انتهای مو را از موخوره ها خلاص کرده و یک بافت نرم و منعطف تر به موهای شما می دهد. با این حال تاثیری در رشد سریع تر مو ندارد.

عوض کردن پی در پی شامپو برای کمک به موی سر

بعضی از افراد تصور می کنند که باید شامپوی خود را پس از مدتی عوض کنند. آنها فکر می کنند شامپوی قبلی دیگر برای آن ها مناسب نبوده و با جایگزین کردن آن می توانند به سلامت دلخواه موی خود برسند. اما از این غافل اند که  عوض کردن مداوم شامپو قطعاً تعادل سطح قلیایی مو ها را به هم می ریزد و مشکلاتی مثل شکنندگی مو و خشکی پوست سر را ایجاد می کند.پس نباید به طور مداوم شامپوی خود را تغییر دهید.

عوض کردن شامپوی مو برای جلوگیری از شوره یا ریزش مو

داشتن قدرت بیشتر موی مشکی از موهای روشن

علاوه بر این که چنین چیزی صحت علمی ندارد، باید بدانید که قدرت مو فقط به بافت آن بستگی دارد. شاید گاهی موی مشکی و حتی موی فر ضخیم تر به نظر برسد اما این موضوع دلیل بر این نمی شود که ضخیم تر هم باشد.

استفاده همیشگی از روغن های طبیعی برای سلامت موی سر

با وجود این که مواد طبیعی همچون روغن آووکادو، روغن نارگیل و عسل می توانند فواید زیادی برای هر نوع مویی داشته باشند، اما اگر  این مصرف نادرست و بیش از حد باشند ممکن است یک حالت چسبنده به مو ها داده و منجر به چرب شدن ساقه مو شوند.

بهبودی مو با استفاده از شامپو های بیشتر

درست است که کف کردن مواد شوینده مثل شامپو، حس خوبی را به موی شما می دهد اما علامت این نیست که دارید درست عمل می کنید. مواد شوینده از جمله شامپو در صورت استفاده بیش از حد، آسیب زیادی به عمق موی شما وارد می کنند و شکنندگی آن را افزایش می دهند

خراب شدن موی سر توسط سشوار

حرارت زیاد لوازم آرایشی مانند سشوار آسیب هایی را نیز به همراه دارد. اما اگر قبل و بعد از استفاده از این لوازم از محصولاتی نظیر فوم مو یل محصولات حفاظت حرارتی استفاده کنید، جای نگرانی باقی نمی ماند.

ترمیم کردن موخوره

اگر موخوره شدت بالایی نداشته باشد، برخی درمان های گیاهی وجود دارد که در ترمیم آن ها موثر اند. اما زمانی که موی شما به طور شدید موخوره می زند، تنها راه موثر کوتاه کردن مو ها می باشد. پس این حرف از نظر علمی کاملا اشتباه است که می توانید مو خوره های پیشرفته را ترمیم کنید. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به دنبال راهکار هایی برای جلوگیری از ایجاد آن ها باشید.

شست و شوی بیشتر موها، به نفع مو می باشد؟

برخی از افراد تصور می کنند که اگر موهای خود را هر روز بشویند به نفعشان است. از طرفی عده ای هستند که مو هایشان را هفته ای یکبار با شامپو می شویند. در حقیقت از این مواد شوینده برای زدودن چرک و آلودگی‌ های محیطی استفاده می شود و فاصله شامپو کردن مو به نوع مو مرتبط می باشد. در صورتی که موهایتان خیلی سریع چرب و کثیف می شود می توانید میزان دفعات شستشو را بیشتر کنید. اما این نکته را فراموش نکنید که شستشوی زیاد به همراه شانه زدن می تواند آسیب های فراوانی از جمله شکستگی مو ها را به دنبال داشته باشد.

شامپوهای مولتی ویتامین برای تقویت مو

آیا شامپو های قوی‌ تر، برای مو ها بهتر هستند؟

درست است که شامپو های قوی موجب تمیز تر شدن مو های چرب می شوند ولی باید در نظر داشته باشیم که زیادی روی در مصرف این نوع شامپو ها عوارضی را به دنبال دارد. شامپو هایی که به یک باره کل چربی های سر را از بین می برند وسیله مناسبی برای سلامت مو ها نمی باشند. اگر پوست سر شما چرب است بهتر است از شامپو های گیاهی استفاده کنید زیرا اگر از شامپو های قوی و شیمیای استفاده کنید به مرور زمان موی سر شما آسیب دیده و موجب تضعیف ریشه موهایتان می شود.

تقویت موی سر با شامپو های ویتامینه

به گفته اکثر متخصصان، تقریبا تمامی ‌ویتامین ‌ها برای رشد مو ضروری می باشند. اما از این موضوع قافل نشوید که بسیاری از ویتامین ‌هایی که نام آن ها روی شامپو ها نوشته شده است نمی توانند درون مو نفوذ کنند. به همین علت ذکر کردن نام آن ها تنها می تواند یک جنبه تبلیغاتی داشته باشد و هیچ تاثیری بر روی تقویت موهایتان ندارد. بنابر این استفاده از این نوع ویتامین ها نمی تواند بر روی موی سر شما تاثیر بگذار و باعث رشد آن ها شود.

واگیردار دار نبودن شوره سر

درست است که شوره سر به دلایل فیزیولوژیکی و مشکل روی پوست سر به وجود می آید، قابل سرایت نیست. ولی این احتمال وجود دارد که ممکن است افرادی رشک (تخم شپش) که شباهت زیادی با شوره دارد را به اشتباه با شوره سر اشتباه بگیرند. شپش که در اثر مجاورت و تماس سر منتقل می شود،  می تواند باعث به وجود آمدن رشک روی سر فرد دیگری شود.

کراتینه کردن مو

تقویت موی سر با کراتینه کردن

بر خلاف ادعای آرایشگرانی که به خاطر تبلیغ در کار خود مدعی شدند که کراتینه کردن مو، موجب تقویت آن می شود، جالب است بدانید که این کار تنها موجب صافی مو شده و تاثیری بر روی ریشه مو و تقویت آن ندارد.

برای سلامت موهای خودمان از چه محصولاتی استفاده کنیم؟

تا اینجا به بررسی باورهای اشتباه در مورد موی سر پرداختیم و دیدیم که علم امروزه بسیاری از این رفتارهارا رد کرده و یا بی تاثیر میداند. اگه مایل به تقویت اصولی و علمی موهای خود و مطابق با علم روز هستید میتوانید با کلیک بر روزی خرید محصولات اورجینال تقویت کننده مو از محصولات مرتبط با مو و موثر در سلامتی مو دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید