مراقبت و سلامتی

کیوتن Q10 و تاثیرات آن بر روی پوست

کیوتن Q10 و تاثیرات آن بر روی پوست

حتما شما هم نام این آنتی اکسیدان را تا به حال شنیده اید. بله، کیوتن Q10 یک آنتی اکسیدان در بدن انسان است که به محافظت از آن کمک می کند. در این مقاله شما را با این ماده ارزشمند و خواص آن بیشتر آشنا می کنیم. همچنین راه های تامین آن را بررسی می نماییم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

کیوتن Q10 چیست و چه فوایدی برای پوست ما دارد؟

کیوتن یک آنتی اکسیدان بوده که به طور طبیعی در بدن انسان ساخته می شود و در مقابله با اثرات مخرب رادیکال های آزاد کمک فراوانی می کند. کو انزیم 10 در واقع انرژی سلول ها را تأمین کرده و آن ها را زنده نگه می دارد. این ماده تاثیرات مفیدی بر روی پوست نیز می گذارد. از جمله انرژی مورد نیاز سلول های پوست که مسئول جوان سازی هستند را تامین می کند. از این رو از پیری زودرس پوست جلوگیری کرده و موجب جوان سازی آن می شود.

اگر این ماده به اندازه کافی در پوست وجود داشته باشد، توانایی سلول ها را در مقابله با آسیب های گوناگون پوستی افزایش داده و آسیب های وارد شده را ترمیم می کند. اما متاسفانه با بالا رفتن سن، این آنتی اکسیدان کمتر در بدن تولید شده و افراد را وادار به پیدا کردن روش های یافتن این ماده در مکمل های غذایی یا روش های دیگر کرده است که در ادامه بیشتر در این باره می خوانیم.

کیوتن Q10 و تاثیرات آن بر روی پوست

خاصیت های مهم کیوتن برای پوست

اگر بخواهیم به طور کلی به مهم ترین فواید و تاثیرات مثبتی که این آنتی اکسیدان بر روی پوست دارد اشاره کنیم، می توانیم به اختصار موارد زیر را نام ببریم:

  1. مقابله با آسیب های مخرب رادیکال های آزاد در محیط
  2. خواص ضد التهابی
  3. خواص ضد چروک و جوان سازی پوست
  4. محافظ پوست در برابر آسیب های اشعه های مضر فرابنفش حاصل از نور خورشید
  5. افزایش شفافیت پوست

خاصیت ضد التهابی کیوتن بر پوست

التهابات پوستی به طور طبیعی مضر و زیان بار شناخته می شوند و افراد به دنبال روشی برای کم کردن این آسیب ها هستند. برخی از این التهابات پوستی، می توانند سبب پدید آمدن چین و چروک و خطوط ریز پوستی شده و در نهایت به پیری پوست ختم شوند. روند بهبود این التهابات با وجود کوآنزیم یا همان کیوتن Q10 سریع تر می شود. از آن جایی که کیوتن دارای خواص ضد التهابی موثری است، وجود آن در بدن به میزان چشم گیری به جلوگیری از آسیب های پوستی کمک می کند.

مقابله با آسیب های نور خورشید توسط کیوتن

نور خورشید که یکی از اصلی ترین دلایل پیری پوست به شمار می رود، در به وجود آمدن خطوط و لک های پوستی نیز اثر خود را می گذارد. اگر به دنبال روشی برای جلوگیری از پیری زودرس هستید، موثر ترین راه، مقابله با آسیب های نور خورشید می باشد.

همان طور که گفتیم رادیکال های آزاد سبب آسیب به پروتئین های پوست ( مانند کلاژن و الاستین) می شوند، از طرفی قرار گرفتن در معرض نور خورشید موجب آسیب های رادیکال های آزاد شده و عوارض جدی از خود بر جای می گذارد. کیوتن به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد، با جلوگیری از آسیب های ناشی از نور خورشید، این عوامل مخرب و آسیب رسان را از بین برده و محافظ پوست هایتان می شود. البته این را فراموش نکنید که هیچ ماده یا محصولی مانند ضد آفتاب نمی تواند از پوستتان در برابر اشعه های مضر فرابنفش محافظت کند.

تاثیر کیوتن Q10 بر روی جوان سازی پوست

پوست سالم که توانایی بازسازی و ترمیم خود را دارد، شامل دو پروتئین اصلی و ساختاری می باشد که کلاژن و الاستین نام دارند. کلاژن که موجب حفظ استحکام پوست می شود، پروتئین مورد نیاز پوست را حدود 80% تامین می کند. از طرفی، الاستین که خواص انعطاف پذیری پوست را بر عهده دارد، موجب حفظ انعطاف، استحکام و جوانی پوست می شود.

با کمبود کیوتن در بدن، سلول ها توانایی لازم برای حفاظت از کلاژن و الاستین را از دست می دهند. لذا این پروتئین های پوستی، بهترین عملکرد خود را نخواهند داشت. از این رو باعث به وجود آمدن ظاهری کدر، خسته و بدون انعطاف در پوست شده و در نتیجه سبب ظاهر شدن خطوط ریز و چین و چروک های بیشتر می شوند. بنابراین یکی از شرایط حفظ کلاژن و الاستین پوست، حفظ کیوتن در پوست می باشد. در ادامه با روش هایی که می توانید کیوتن مورد نیاز بدن را تامین کنید، بیشتر آشنا می شویم.

کیوتن Q10 و تاثیرات آن بر روی پوست

روش کیوتن رسانی به پوست با استفاده از کرم های موضعی

امروزه در بازار شاهد کرم های زیادی هستیم که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. در این بین، محصولات مراقبتی زیادی شامل ماده کیوتن می باشند که می توانید آن ها را از یک مکان معتبر تهیه کنید. این ماده معمولا در محصولاتی مانند کرم های ضد چروک بیشتر یافت می شود. از آن جایی که کیوتن یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است، به راحتی جذب پوست شده و تاثیرات مثبت خود را در صورت مصرف مرتب، نشان می دهد. گاهی در محتویات برخی از محصولات مراقبتی، کیوتن Q10 همراه با دیگر مواد مغذی و ویتامین های دیگری ترکیب شده و کارایی قوی تری خواهد داشت. از این رو با توجه به نوع پوست خود می توانید برای تهیه محصولات حاوی این ماده ارزشمند اقدام کنید.

روش کیوتن رسانی به پوست از طریق مواد غذایی

اگر این موضوع که با بالا رفتن سن، تولید کیوتن در بدن کاهش می یابد برایتان نگران کننده شده باشد، باید بگوییم راه حل این مشکل بسیار ساده است. زیرا شما همچنان می توانید کیوتن مورد نیاز بدن خود را به راحتی تامین کنید. برخی مواد غذایی همانند ماهی آزاد، بادام هندی، کلم بروکلی و اسفناج سرشار از کیوتن می باشند. بنابراین با مصرف این منابع غنی از کیو تن، انرژی لازم برای تمامی سلول های بدن تامین می شود.

روش کیوتن رسانی به پوست با استفاده از مکمل ها و قرص های حاوی کیوتن

اگر برای تامین کیوتن Q10 مورد نیاز بدن، از روش های گفته شده در بالا به هر دلیلی قادر به اقدام نبوده اید، یکی دیگر از روش های تامین کیوتن مورد نیاز بدن، مصرف قرص کیوتن می باشد. این قرص ها کیوتن کافی را در خود جای داده و با مصرف آن می توانید به پوست و بدن خود، در پیشگیری از آسیب های پوستی و جسمانی کمک به سزایی کنید. مکمل های بسیاری وجود دارند که این ماده موثر در ترکیبات آن ها به کار رفته است. بنابراین شما می توانید این قرص ها را در داروخانه های معتبر تهیه نموده و با تجویز دکتر، آن ها را مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید