مراقبت و سلامتی

چه نکاتی را قبل از استفاده از کرم های ضد آفتاب باید بدانید؟

چه نکاتی را قبل از استفاده از کرم های ضد آفتاب باید بدانید؟

کرم های ضدآفتاب یکی از مهم ترین محصولات برای مراقبت از پوست است. استفاده از این کرم ضمن محافظت پوست سبب حفظ جوانی و سلامتی آن نیز می شود. اما استفاده از ضد آفتاب ها نکات و قوانین ویژه ای دارد که هر فردی باید با آن ها آشنا باشد. در این مقاله نیز هر آنچه را که شما باید قبل از تهیه و استفاده ضد آفتاب ها بدانید، به شما می گوییم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت حفاظت از پوست با استفاده از کرم های ضد آفتاب

همه ما از تاثیرات مضر اشعه های فرابنفش که توسط نور خورشید به پوستمان می رسد، اطلاع داریم. از این رو همواره می کوشیم تا این آسیب های پوستی را به حداقل رسانده و یا از این اسیب ها جلوگیری کنیم. یکی از رایج ترین روش ها برای جلوگیری از آسیب های نور خورشید، استفاده از کرم های ضد آفتاب است. این کرم ها با محتویات خاص خود و به کمک لایه ای که بر روی پوست شما می کشند، از پوستتان مراقبت لازم را کرده و سلامت آن ها را تضمین می کنند. از طرفی کرم های ضد آفتاب یک محصول مراقبتی مفید برای به تاخیر انداختن پیری پوست و جلوگیری از ایجاد لک ها به حساب می آیند.

بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از این محصولات فقط مختص به فصول گرم سال یعنی بهار و تابستان بوده و در فصل های دیگر ضرورتی ندارد. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید باید بگوییم این تصور کاملا اشتباه است. اشعه های مضر فرابنفش در تمامی فصول، چه تابستان چه زمستان، موجب آسیب رسانی به پوستتان شده و اگر از این آسیب ها جلوگیری نشود، می تواند عوارض جبران ناپذیری بر جای بگذارد. از این رو پیشنهاد ما به شما این است که استفاده از کرم های ضد آفتاب را در هر شرایطی جدی گرفته و جزو روتین روزانه خود قرار دهید.

چه نکاتی را قبل از استفاده از کرم های ضد آفتاب باید بدانید؟

استفاده از کرم ضدآفتاب در تمام فصل های سال

یکی از دلایلی که افراد با وجود استفاده از کرم های ضد آفتاب به نتیجه دلخواه خود نرسیده و همچنان آسیب های نور خورشید را بر پوست خود مشاهده می کنند، شیوه استفاده نادرست از این محصول است. اشعه های فرابنفش در تمامی فصول سال وجود دارند. از این رو اولین کاری که باید انجام دهید، مصرف این کرم ها در تمامی فصل ها و روزهای سال است. شاید این را نمی دانستید، اما نور خورشید می تواند از پنجره های خانه تان عبور کرده و آسیب های خود را بر پوستتان بگذارد. در چنین مواقعی پیشنهاد می شود حتی اگر در خانه هستید، استفاده از کرم ضد آفتاب را جزو روتین روزانه خود قرار دهید تا سلامت پوستتان را تضمین کنید.

بهترین زمان استفاده از کرم ضدآفتاب

بهتر است حدود نیم ساعت قبل از خارج شدن از منزل، ضد آفتاب مناسب پوست خود را بزنید. زیرا این مدت زمان تقریبی، به جذب بهتر کرم به پوستتان کمک بیشتری کرده و کارایی بهتری خواهد داشت. اگر مدت زمان زیادی در بیرون به سر می برید، هر 2 یا 3 ساعت ضدآفتاب خود را تمدید کنید. زیرا اثر ضد افتاب ها پس از این مدت از بین رفته و نیاز به استفاده مجدد دارند. برای این منظور نیز نیازی به پاک کردن ضد آفتاب قبلی ندارید. می توانید به راحتی بر روی آن، ضد آفتاب خود را بزنید.

مقدار مناسب استفاده از کرم ضدآفتاب برای پوست

مقدار استاندارد کرم های ضد آفتاب برای پوست به اندازه دو و نیم تا سه بند انگشت است. البته این میزان رابطه مستقیمی به بافت ضد آفتاب ها دارد. به عنوان مثال هر چه بافت ضد آفتاب سبک و ژلی مانند لوسیون و فلویید باشد، مقداری بیشتر و اگر بافت سنگین و کرمی تری داشته باشد، می توانید کمی کمتر از این نیز بزنید. ولی این میزان بهترین اندازه برای پوست صورت است که بیشترین محافظت را ارائه می دهد. اگر ضد افتاب ها را به اندازه کافی به پوست نزنید، قدرت محافظت آن کمتر شده و ممکن است آفتاب باعث ایجاد لک و … روی پوستتان شود.

چه نکاتی را قبل از استفاده از کرم های ضد آفتاب باید بدانید؟

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب با نوع پوست خود

یکی از نکاتی که در خرید ضد آفتاب ها باید دقت کنید، انتخاب مناسب ضد آفتاب با توجه به نوع پوستی که دارید است. اگر دارای پوستی چرب هستید که زیاد جوش می ‌زند و مستعد به آکنه می باشد، پیشنهاد ما به شما تهیه ضد آفتابی است که فاقد چربی باشد تا با این استفاده این محصول از تجمع چربی اضافی بر روی پوستتان جلوگیری شود.

پوست های چرب باید از ضد آفتاب های سبک تر با بافت ژلی و فلوییدی و لوسیونی استفاده کنند تا احساس سنگینی روی پوستشان ایجاد نشود. اما در رابطه با پوست ‌های خشک، ضد آفتاب ‌هایی بهتر هستند که خاصیت مرطوب‌ کننده بیشتری داشته باشند. زیرا با استفاده از این کرم ها علاوه بر این که از پوستتان در برابر اشعه های مضر فرابنفش محافظت می کنید، به پوست خود آبرسانی کرده و سبب درخشش بیشتر آن خواهید شد. گاهی برای افراد با پوست حساسی پیش می آید که در برابر استفاده از کرم ضدآفتاب یا لوازم آرایشی دچار حساسیت می ‌‌شوند و پوستشان واکنش مناسبی نشان نمی دهد. در این شرایط باید از کرمی استفاده کنید که ترکیبات التهاب آور کمتری دارد تا از پوستتان در برابر آسیب های احتمالی حفاظت کنید.

انتخاب کرم های ضد آفتاب با میزان Spf مناسب

اصطلاح SPF مخفف عبارت «Sun Protection Factor»  می باشد که به معنای فاکتور محافظتی در برابر خورشید است. SPF معیاری برای اندازه گیری توانایی ضد آفتاب برای حفاظت از پوست شما در مقابل اشعه های خورشید به حساب می آید. اگر بر روی پوست خود ضدآفتاب زده باشید، در مقایسه با زمانی که از این محصول استفاده نکرده اید، مدت بیشتری طول می ‌کشد تا اشعه فرابنش به پوستتان نفوذ کند و آسیب های خود را بر جای بگذارد.

برای مثال وقتی SPF یک ضد آفتابی 15 باشد، نمی تواند به طور کامل از آسیب های نور خورشید پوستتان را در امان نگه دارد. اما اگر این  SPF بیشتر باشد، قدرت آن کرم در رو به رویی با آسیب ها به مراتب بیشتر خواهد بود. مناسب ترین SPF برای یک ضد آفتاب عالی، ضد آفتابی با 50 SPF است که بتواند از پوستتان هنگامی که در برخورد با اشعه های فرابنفش هستید، حفاظت کند. اگرچه SPF هایی با 30 یا 40 نیز می تواند کارساز باشد و حفاظت لازم از پوستتان را به عمل بیاورد. اما اگر پوست حساسی دارید که مستعد قرمزی و آفتاب سوختگی است، باید از کرم های ضد آفتاب با اس پی اف های بالاتر استفاده کنید.

بهترین سن برای شروع استفاده از ضد آفتاب ها

همان طور که گفته شد همه افراد در طول زندگیشان باید از کرم های ضدآفتاب استفاده کنند. توصیه پزشکان بر این است که استفاده از ضد آفتاب ها را از سن دو سالگی برای کودکانمان شروع کنیم. اما برای کودکان بالای دو سال باید از ضد آفتاب های فیزیکی یا مینرال که ترکیباتی کاملا ایمن و بی خطر دارند، استفاده شود. پس باید از ضد افتاب های مخصوص کودکان که در داروخانه ها وجود دارند، برای آن ها استفاده کنید.

استفاده از کرم ضدآفتاب در دوران بارداری

اهمیت استفاده از ضدآفتاب ها به قدری زیاد است که حتی در دوران بارداری نیز نباید از ان غافل شد. بنابراین زنان باردار نیز باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند ولی از نوع فیزیکی. زیرا این نوع از ضد آفتاب ها فوق العاده ایمن بوده و باعث ایجاد حساسیت و التهاب نمی شود. کرم های ضد آفتاب شیمیایی نسبت به فیزیکی سبک تر بوده ولی ترکیباتشان برای خانم های باردار مناسب نیست. مهم ترین ترکیبات کرم های ضد آفتاب فیزیکی، دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی است. کرم های ضد آفتاب شیمیایی نیز بیش از ۳۰ ماده تشکیل دهنده‌ دارند.

دیدگاهتان را بنویسید