مراقبت و سلامتی

اصطلاحات رایج در مورد ضد آفتاب ها

اصطلاحات رایج در مورد ضد آفتاب ها

ضد آفتاب ها یکی از مهم ترین محصولات در روتین مراقبت های پوستی هستند. استفاده از ضد آفتاب سبب پیشگیری از لک و چروک های پوستی شده و به جوان و سالم ماندن پوست کمک می کند امروزه انواع مختلفی از این محصولات در بازار موجود است. برای انتخاب یک ضد آفتاب مناسب باید ابتدا با مفاهیم مرتبط با این محصول آشنا شوید. در این مقاله در مورد اصطلاحات رایج درباره ضد آفتاب ها صحبت می کنیم. پس برای کسب آگاهی های لازم با ما همراه باشید.

اصطلاحات رایج در مورد ضد آفتاب ها

SPF

یکی از مهمترین اصطلاحات رایج در ضدآفتاب ها SPF است که مخفف Sun Protection Factor است که به فاکتور محافظت از پوست شناخته می شود. این اصطلاح در واقع یک معیار اندازه‌ گیری علمی می باشد که به افراد کمک می کند تا درک درستی از این که استفاده از یک ضد آفتاب تا چه میزان باعث کاهش آسیب ‌های پوستی می‌ شود، داشته باشند. عددی که جلوی آن است، نشان ‌دهنده میزان قدرت محافظت ضد آفتاب، در برابر نور خورشید می باشد.

هر چه عدد یا همان میزان SPF ضد آفتاب بیشتر باشد، نشان دهنده قدرت بیشتر آن محصول خواهد بود. اعدادی که جلوی SPF درج شده، در واقع نشان دهنده این است که فرد تا چه میزان می ‌تواند زیر نور خورشید بماند که دچار آفتاب سوختگی نشود. میزان اس پی اف بیشتر به منزله آن است که اثر محافظتی آن، ساعات بیشتری باقی می ماند.

PPD

از دیگر اصطلاحات رایج در ضدآفتاب ها PPD می باشد که مخفف Persistent Pigment Darkening است که به معنی رنگ دانه تیره‌ کننده پایدار می باشد.  PPDبا  SPF شباهت زیادی دارد. PPD 10  به این معناست که پوست، با این محصول۱۰ برابر بیشتر از زمانی که بدون ضد آفتاب، در آفتاب رنگ می ‌گیرید تیره رنگ و کدر خواهد شد.

UVA یا UVAPF

سومین مورد از اصطلاحات رایج ، عبارت UVA می باشد که مخفف Ultraviolet A Protection Factor است که به معنای فاکتور حفاظتی در برابر اشعه  UVAمی باشد. اشعه های مضر UVA تا لایه درم پوست نفوذ می کنند. حرف A برگرفته از کلمه Aging به معنای پیری بوده و این اشعه ها منجر به بروز علائم پیری پوست می شوند. از این رو استفاده از ضد آفتاب هایی که فاکتور حفاظتی UVA دارند، از چروک شدن پوست جلوگیری می کند.

UVB

عبارت UVB مخفف Ultraviolet B Protection Factor می باشد که نشان دهنده فاکتور حفاظتی در برابر اشعه  UVBاست. حرف B برگرفته از Burning یا سوختگی بوده و این اشعه بیشترین عامل ایجاد آفتاب سوختگی است. اشعه  UVBتا لایه اپیدرم پوست نفوذ کرده و سبب ایجاد لک های پوستی، سوختگی و سرطان های پوست می شود. استفاده از ضد آفتاب هایی که دارای فاکتور حفاظتی UVB هستند، از پوست در برابر این خطرات محافظت می نمایند.
اصطلاحات رایج در مورد ضد آفتاب ها

PA

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در ضدآفتاب ها PA می باشد که مخفف Protection Grade of UVA است که درجه حفاظت UVA را نشان می دهد. این عبارت بر اساس نتایج به دست آمده از PPD، شامل محدوده +PA تا ++++PA می شود. ضدآفتابی با داشتن درجه +PA به منزله PPD به اندازه ۲ تا ۴،  ++PA نشان دهنده PPD به اندازه ۴ تا ۸، +++PA بیانگر PPD به اندازه ۸ تا ۱۶ و ++++PA نشان دهنده PPD بیشتر از ۱۶ در ضدآفتاب‌ می باشد.

Broad Spectrum

این عبارت به این معنی است که ضد آفتاب در برابر طیف وسیعی ار اشعه های مضر UVA و UVB محافظت می نماید.

SPF مناسب در انتخاب ضد آفتاب

عبارت SPF به همراه یک عدد می آید. مثلا SPF 15  نشان دنده این موضوع است که ضد آفتاب شما تا چه حد از پوستتان در برابر نور خورشید محافظت می ‌کند. همان طور که قبلا گفتیم، هرچه SPF ضد آفتاب بالا تر باشد، قدرت محافظت بیشتری نیز دارد. SPF مناسب برای پوست ها معمولا 15 و بالاتر از آن است. در صورتی ‌که SPF محصولی کم تر از 15 باشد، نمی تواند ادعا کند که از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند. بهترین میزان SPF به طور میانگین بین 30 تا 50 است. خصوصا افرادی که پوست حساسی دارند، باید از SPF های بالا استفاده نمایند. برای درک بهتر این موضوع، در ادامه با اعداد بیشتری از SPF ها آشنا می شویم.

  • SPF کمتر از 15: محافظت کم
  • SPF 15 تا 29: محافظت معمولی: قدرت محافظت تا 93 درصد
  • SPF 30 تا 49: محافظت خوب، قدرت محافظت تا 97 درصد
  • SPF بیشتر از 50: محافظت بسیار خوب، قدرت محافظت تا 98 درصد

اصطلاحات رایج در مورد ضد آفتاب ها

عوارض استفاده از محصولات فیک

همه ما می دانیم که محصولات آرایشی فیک مضرات زیادی به همراه داشته و گاهی منجر به بیماری های جدی می شود. با این وجود برخی از افراد به این موضوع توجهی نداشته و به دلایل متفاوتی، همچنان به خرید این گونه محصولات ادامه می دهند. در ادامه با آسیب های بسیار جدی که با استفاده از محصولات فیک به وجود می آیند بیشتر آشنا می شویم. در این جا به نکاتی اساره می کنیم که با دانستن آن ها، از مصرف ضد آفتاب های فیک، دوری کنیم.

ترکیبات موجود در محصولات آرایشی و بهداشتی فیک

احتمالا می دانید که تنها به کار بردن مقدار کمی از سرب در لوازم آرایشی مجاز است. ولی محصولات فیک حاوی مقادیر بسیار زیادی از سرب هستند که به سلامت انسان ها آسیب جدی می زنند. این نوع محصولات که در کارخانه های غیر قانونی تولید می شوند، سرشار از مواد شیمیایی سمی و خطرناک از جمله آلومینیوم، جیوه، آرسنیک، سیانور هستند.

عوارض ناشی از مصرف ضد آفتاب های فیک

یکی از مهم ترین محصولات مراقبت از پوست و پیشگیری از پیری، ضد آفتاب است. اما در صورتی که ضد آفتاب مصرفی شما فیک باشد، هیچ کمکی به پوستتان در برابر نور خورشید نمی کند. استفاده از ضد آفتاب های فیک نه تنها هیچ کارایی و نتایج مثبتی بر روی پوست نمی گذارند، بلکه سبب آسیب به پوست می شوند. این محصولات فیک نمی توانند از پوست در برابر اشعه های مضر محافظت کنند و باعث می شود تا روند پیری پوست و بروز چین و چروک های صورت زودتر شکل بگیرد.

احتمالا با یک یا دو بار استفاده از محصولات فیک، عوارض آن را نبینید اما تداوم در مصرف این محصولات در دراز مدت، آسیب های جبران ناپذیر و دائمی به بدن و مغز انسان وارد می کند. عوارضی مانند ناباروری، ایجاد حساسیت ‌های پوستی، انواع مختلف سرطان ‌ها، عفونت ‌های جدی و خطرناک در تمام ناحیه های بدن، همچنین تاثیر بر سیستم عصبی، تورم لب ها و فشار خون بالا از شایع ترین آسیب های ناشی از مصرف این محصولات می باشند. مثلا یکی از راه های ورود مواد محصولات فیک به بدن، از طریق لب است.

اصطلاحات رایج در مورد ضد آفتاب ها

عوارض ناشی از مصرف ضد آفتاب های منقضی شده

همان گونه که ضد آفتاب های فیک به پوست آسیب می رسانند، ضد آفتاب هایی که بسیار قدیمی شده و تاریخ انقضای آن ها به اتمام رسیده نیز می توانند موجب آسیب رساندن به پوست و بدن شوند. یکی از مواد تشکیل دهنده در فرمولاسیون محصولات، مواد نگهدارنده است. این مواد به حفظ سلامت و کارایی محصول در زمان مفید مصرف آن کمک می کند.

پس از اتمام زمان مجاز مصرف، نگهدارنده های محصول از بین رفته و سبب فاسد شدن و از بین رفتن خواص آن می شود. از این رو کرم های ضد آفتاب منقضی شده نیز کارایی و قدرت محافظت خود را از دست داده و نمی توانند از پوست در برابر اشعه های مضر محافظت کنند. علاوه بر این، سبب ایجاد مشکلات جدی مانند حساسیت، جوش، تیرگی، لک و … می شوند. این محصولات همچنین به مرور سبب مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد جوش های سرسیاه و مقاوم می شوند.

عفونت های ناشی از مصرف محصولات فیک

همان طور که قبلا گفته شد، استفاده مکرر از محصولات فیک آسیب های جبران ناپذیری بر سلامت انسان می گذارد. یکی از این آسیب ها عفونت می باشد. استفاده از کرم های تقلبی، می تواند باعث ایجاد عفونت، تحریک و التهاب های متعددی شود.

اثرات مخرب محصولات فیک بر روی پوست

علاوه بر این که استفاده از محصولات تقلبی منجر به مسدود شدن منافذ پوست می شود، در ایجاد جوش و آکنه نیز تاثیر دارد. این محصولات به دلیل داشتن درصد بالایی از روغن های غیر مجاز در ترکیبات آن ها، به سرعت منافذ پوستتان را مسدود کرده و مانع از تنفس پوست می شود. استفاده از محصولات مراقبتی فیک می تواند در تشدید مشکلات نوع پوستتان تاثیر چشم گیری داشته باشد. برای مثال اگر نوع پوست شما خشک است، با مصرف کرم های ضد آفتاب تقلبی، پوستتان دچار پوسته پوسته شدن و قرمزی می شود و در نهایت خشک تر از حد معمول به نظر می رسد. و در مقابل اگر پوست چربی دارید، استفاده از این نوع محصولات می تواند به ترشح بیش از اندازه چربی و براق تر نشان دادن پوستتان منجر شود.

تاثیر استفاده مکرر از محصولات فیک بر ناباروری

به کار بردن برخی مواد شیمیایی در لوازم آرایشی تقلبی می تواند با از بین بردن تعادل هورمونی شخص مصرف کننده، منجر به نا باروری شده که معمولا این عارضه ها جبران ناپذیر هستند. حتی جالب است بدانید که به دلیل استفاده بیش از حد معمول سرب در محصولات آرایشی و بهداشتی فیک، می تواند منجر به سقط جنین، بروز اختلالات رشدی و عصبی جنین و حتی منجر به فاجعه ای جبران ناپذیر شود.

دیدگاهتان را بنویسید