مراقبت و سلامتی

10 تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ شرح فواید آبرسان و مرطوب کننده

10 تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ شرح فواید آبرسان و مرطوب کننده

پوست ما برای شاداب و سالم ماندن نیاز به رسیدگی و مراقبت های ویژه و منظمی دارد. آبرسان ها و کرم های مرطوب کننده از جمله محصولات مراقبت از پوست هستند که سبب طراوت بخشی و احیای پوست ما می شوند. اما سوال اینجاست که آیا آبرسان ها همان مرطوب کننده ها هستند یا با هم تفاوت دارند؟ در این مقاله بحث بر سر آن است که بفهمیم آیا استفاده از هر دوی این محصولات ضروری است یا این که این دو محصول یکی بوده و تنها یکی از آن ها برای مراقبت از پوست کفایت می کند. برای پاسخ به این سوال ها ابتدا لازم است به طور دقیق با مفهوم آبرسان و مرطوب کننده آشنا شویم. در این مقاله ما تعریف کاملی از آبرسان و مرطوب کننده ها ارائه می دهیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

آبرسان چیست؟

آبرسان ها یا هیدراتورها محصولاتی هستند که آب و رطوبت مورد نیاز پوست را تامین می کنند. این محصولات اغلب حاوی مواد و ترکیباتی می باشند که جاذب رطوبت بود و رطوبت را از هوا یا محیط و … جذب کرده و به پوست می دهند. یکی از مهم ترین و قوی ترین ترکیبات موجود در آبرسان ها هیالورونیک اسید است. این ماده قدرت جذب بالایی داشته و تا 1000 برابر وزن خود، آب را درون خود نگه می دارد و به پوست می رساند. آبرسان ها با نفوذ به لایه های عمیق تر پوستی سبب هیدراتاسیون شدید پوست می شوند. به زبان ساده تر می توان گفت که آبرسان ها در واقع آب مورد نیاز را به پوست رسانده و کم آبی آن را برطرف می نمایند.

کرم مرطوب کننده چیست؟

کرم های مرطوب کننده همان گونه که از نامشان پیداست، نوعی از محصولات مراقبتی هستند که پوست را مرطوب می کنند. این کرم ها حاوی ترکیباتی هستند که یک لایه محافظ بر روی پوست ایجاد کرده و رطوبت را درون پوست نگه می دارند. مرطوب کننده ها مانند یک سد دفاعی عمل کرده و مانع از دست رفتن آب از سطح پوست می شوند. این کرم ها با حفظ رطوبت در سلول های پوستی سبب نرم و لطیف ماندن پوست می شوند. گلیسرین یکی از قوی ترین ترکیبات مرطوب کننده است که با مرطوب نگه داشتن پوست، خشکی های آن را کاملا بهبود می دهد.

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ شرح فواید آبرسان و مرطوب کننده

آیا آبرسان و کرم مرطوب کننده با هم تفاوت دارند؟

با توجه به تعاریفی که در بالا از این دو محصول مراقبتی ارائه دادیم، باید گفت بله. برخلاف نظر بسیاری از افراد، آبرسان ها و مرطوب کننده ها با هم یکی نبوده و عملکردهای کاملا متفاوتی دارند. آبرسان ها جاذب رطوبت بوده و آن را به پوست می دهند و مرطوب کننده ها سبب حفظ این رطوبت در پوست می شوند. پس این دو محصول مکمل هم می باشند و در کنار هم سبب افزایش سطح رطوبت سلول های پوست می شوند.

آیا همه انواع پوست ها باید از آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنند؟

در این جا باید گفت که همه پوست ها از هر نوعی که باشند اعم از پوست خشک، چرب، مختلط، حساس یا معمولی به آبرسان و مرطوب کننده نیاز دارند. اما باید این محصولات را با در نظر گرفتن نوع پوست و مشکلات هر یک از انواع پوست انتخاب نمایند. به عنوان مثال آبرسان های مخصوص پوست چرب بافت ژلی و سبک تری داشته و سریعا جذب می شوند تا احساس سنگینی و چسبناکی بر روی پوست ایجاد نکنند. در مقابل آبرسان های مخصوص پوست های خشک دارای بافت کرمی و غلظت و چربی بیشتری می باشند تا بتوانند خشکی و زبری پوست را کاهش دهند.

با وجود این که این دو محصول مکمل هم هستند و تمام پوست ها به هر دوی این محصولات نیاز دارند. اما دانستن این نکته خالی از لطف نیست که پوست های کم آب و دهیدراته نیاز به آبرسانی قوی تر و پوست های خشک نیاز به مرطوب کننده بیشتری در طول روز دارند. اما استفاده از آبرسان و مرطوب کننده در کنار هم اثربخشی بالاتری داشته و به طرز چشمگیری به بهبود بافت و کیفیت پوست کمک می کند. البته محصولاتی وجود دارند که هم دارای ترکیبات آبرسان بوده و هم ترکیبات مرطوب کننده دارند. این محصولات دو منظوره به تنهایی به جای دو محصول قابل استفاده می باشند و نیاز پوست را برآورده می سازند.

آیا پوست های بسیار چرب و مستعد جوش هم می توانند از آبرسان و مرطوب کننده استفاده نمایند؟

درست است که پوست های چرب یک لایه چربی طبیعی بر روی پوست دارند، ولی در صورت عدم آبرسانی کافی دچار کم آبی خواهند شد. از طرفی دیگر کمبود آب در پوست، خود می تواند منجر به بر هم خوردن تعادل پوست و ترشح بیش از حد چربی شود. بنابراین حتی افرادی که پوست چربی دارند نیز باید از آبرسان و مرطوب کننده استفاده نمایند. اما این افراد می توانند از محصولات مخصوص نوع پوست خود استفاده کنند که ترکیبات کنترل کننده چربی، ضد جوش و ضد آکنه داشته باشد. این گونه با یک تیر دو نشان می زنند. هم پوست خود را آبرسانی و مرطوب کرده و هم به درمان و پیشگیری از ایجاد جوش کمک می کنند.

فرق کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ شرح فواید آبرسان و مرطوب کننده

آبرسان ها و کرم های مرطوب کننده چه فوایدی برای پوست دارند؟

آبرسان ها با کم آبی پوست مقابله کرده و کرم های مرطوب کننده خشکی پوست را برطرف می کنند. آبرسانی و رطوبت رسانی همیشگی پوست از خشک و کم آب شدن آن جلوگیری کرده و روند پیری سلول های پوستی را به تاخیر می اندازد. با آبرسانی و تامین رطوبت مورد نیاز لایه های زیرین پوست می توانید به راحتی از بروز پیری زودرس و ایجاد چروک پیشگیری کنید. مرطوب نگه داشتن پوست از کدر شدن و پوسته پوسته شدن سطح پوست شما جلوگیری می کند. این دو محصول سطح چربی و رطوبت پوست را متعادل ساخته و پوست شما را نرم و صاف می کند. آبرسانی و مرطوب نگه داشتن پوست جوانی و شادابی و لطافت را برای شما به ارمغان می آورد.

اگر از آبرسان و کرم مرطوب کننده استفاده نکنیم چه اتفاقی برای پوست می افتد؟

استفاده نکردن از آبرسان ها سبب کم آبی و دهیدراته شدن پوست شده و خشکی بیش از حد پوست را به دنبال خواهد داشت. عدم آبرسانی کافی به پوست به مرور منجر به ظهور علائم پیری و خطوط و چین و  چروک های پوستی می شود. در صورت استفاده نکردن از مرطوب کننده ها، پوست توانایی حفظ رطوبت را از دست داده و به مرور زبر و ناهموار می شود. کم آبی پوست همچنین سبب تیره و کدر شدن رنگ پوست شده و طراوت و شادابی آن را از بین می برد.

آیا باید آبرسان و مرطوب کننده خود را در فصل های مختلف سال تغییر داد؟

بله. بهتر است در فصل های گرم سال و آب و هوای متعادل تر از آبرسان و مرطوب کننده های سبک تری استفاده نمود. همچنین در فصول و آب و هوای سرد و خشک از محصولات قدرتمندتری استفاده شود. این گونه می توانید با توجه به محیط اطراف خود، سطح رطوبت پوست را در سطحی متعادل حفظ نمایید.

فرق آبرسان و مرطوب کننده

ترتیب استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان به چه صورت است؟

آبرسان و مرطوب کننده باید دو بار در روز و در روتین مراقبت از پوست صبح و شب استفاده شوند. ابتدا باید از محصولات آبرسان استفاده کنید تا آب و رطوبت را به سلول های پوستی برسانید. سپس از مرطوب کننده استفاده نمایید تا این رطوبت را در پوست نگه دارد.

خرید آبرسان خوب و اصل

استفاده از محصولی بدل و تقلبی نه تنها به سلامت پوست صورتتان آسیب خواهد زد، بلکه ممکن است این آسیب ها کم کم دائمی شده و بر روی زیبایی و سلامتی پوست صورتتان، اثری ماندگار و مادام بگذارند . ما در شیکولات سعی بر آن داشتیم تا تمام محصولات وارداتی خود را بدون واسطه و مستقیما از نمایندگی اصلی خود شرکت تولید کننده تهیه کنیم تا از اصالت آن مطمئن باشیم. در صورت تمایل به مشاهده محصولات پوست روی خرید محصولات آبرسان و مرطوب کننده پوست کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید