مراقبت و سلامتی

آشنایی با انواع پوست و نحوه تشخیص نوع پوست و ویژگی‌های آنها

آشنایی با انواع پوست و نحوه تشخیص نوع پوست و ویژگی‌های آنها

پوست ها انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشند. از طرفی پوست ها ممکن است به دلایل متعددی دچار تغییر شده و به نوع دیگری تبدیل شوند. در حالت کلی پوست ها به پنج دسته تقسیم می شوند.

این دسته بندی شامل پوست های چرب، مختلط، خشک، نرمال یا معمولی و حساس است. هدف ما در این مقاله آن است که به شما کمک کنیم تا با نوع پوست خود بیشتر آشنا شوید. برای نحوه تشخیص و شناسایی نوع و نیازهای پوستی خود با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

چرا باید نوع پوست خود را بشناسیم؟

پوست ما برای جوان و سالم و شاداب ماندن به مراقبت هایی نیاز دارد. اولین و مهم ترین گام برای مراقبت از پوست آگاهی و شناخت کافی نسبت به نوع آن است. یکی از این روش های مراقبتی استفاده از کرم ها و سایر محصولات در روتین پوستی می باشد. کرم ها و سرم های پوستی تنها در صورتی که مناسب با نوع و نیاز پوست انتخاب شوند، عملکرد و اثربخشی قابل قبولی فراهم می کنند.

از طرفی مناسب نبودن کرم ها با نوع پوست می تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی مانند التهاب، حساسیت، جوش و … شود. از این رو برای داشتن پوستی سالم تر و همچنین مراقبت صحیح از آن ضروری است تا کاملا با نوع و نیازهای پوست خود آشنا باشیم.

انواع مختلف پوست و خصوصیات هر یک از آن ها

آشنایی با انواع پوست و نحوه تشخیص نوع پوست و مشخصات آنها

1: پوست چرب

افرادی که پوست های چربی دارند، معمولا دارای میزان قابل توجهی از چربی اضافه بر روی پوست خود هستند. در این نوع از پوست میزان فعالیت غدد چربی یا سباسه زیاد بوده و سبوم و چربی بیش از حدی تولید می نمایند. پوست های چرب اغلب روی گونه ها و اطراف بینی منافذ باز و بزرگ تری دارند و ظاهر آن ها براق به نظر می رسد. از طرفی این پوست ها به دلیل چربی زیاد خصوصا در ناحیه T صورت دچار مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش می شوند. در واقع مهم ترین معضلی که افراد دارای پوست چرب با آن رو به رو هستند، انواع جوش و آکنه های سر سفید و سر سیاه می باشد. برای کاهش مشکلات پوست های چرب ضروری است از محصولات مراقبتی که فاقد چربی هستند، برای آن ها استفاده شود.

2: پوست خشک

پوست های خشک همواره دچار احساس خشکی، کشیدگی و خارش می باشند. در این پوست ها غدد چربی یا سباسه فعالیت کمتری داشته و میزان چربی طبیعی و لازم را تولید نمی کند. از این رو این پوست ها در طول روز خصوصا پس از شستشو و همچنین در فصول سرد سال دچار خشکی و پوسته پوسته شدن می شوند. پوست های خشک به خوبی نمی توانند رطوبت را در خود حفظ نمایند، لذا دچار کدری و زبری می شوند. بروز علائم پیری زودرس نظیر خطوط و چروک پوستی یکی از شایع ترین مشکلات پوست های خشک است. رطوبت رسانی کافی و استفاده از کرم های مرطوب کننده تاثیر چشمگیری در بهبود مشکلات پوست های خشک دارد.

3: پوست مختلط

پوست مختلط که به آن پوست ترکیبی نیز گفته می شود، در واقع ترکیبی از پوست خشک و چرب است. این پوست ها در ناحیه T صورت (پیشانی، روی بینی و چانه) چرب بوده و روی گونه های دو سمت صورت با احساس خشکی و کشیدگی همراه است. مراقبت از این نوع از پوست از سایر پوست ها مشکل تر می باشد. زیرا پوست های مختلط در قسمت T خصوصیات پوست های چرب را داشته و دچار ترشح چربی اضافه، جوش و منافذ باز هستند. این پوست در دو طرف صورت خصوصیات پوست خشک را داشته و روی گونه ها خشک و زبر می شود. بنابراین پوست های مختلط از طرفی باید از محصولات مخصوص پوست چرب برای کنترل چربی قسمت T استفاده نمایند. از طرفی دیگر نیز باید از محصولات رطوبت رسان و فاقد الکل برای قسمت های خشک صورت استفاده شود تا پوست را متعادل نگه دارد.

4: پوست نرمال یا معمولی

پوست های نرمال دارای شرایط کاملا طبیعی و معمولی می باشند. در این نوع از پوست ها خبری از چربی اضافه، برق افتادن، جوش و منافذ بزرگ، خشکی و کشیدگی و … نیست. همچنین در صورت بروز جوش یا خشکی ناشی از عوامل بیرونی، این اثر موقتی بوده و سریعا بهبود می یابد. پوست های نرمال از نظر رطوبت و چربی طبیعی، کاملا یکدست بوده و در وضعیت متعادلی به سر می برند. مراقبت از این نوع پوست آسان تر از سایر انواع پوست می باشد.

5: پوست حساس

پوست های حساس می توانند جزو هر یک از ۴ نوع پوست ذکر شده در بالا باشند. اما به دلیل داشتن واکنش های آلرژیک در اثر استفاده از محصولات مراقبتی، عوامل محیطی و … آن ها را در گروه حساس طبقه بندی می کنیم. این نوع از پوست ها بسیار آسیب پذیر هستند و به سرعت دچار تحریک، التهاب، قرمزی، خشکی و پوسته پوسته شدن و خارش و … می شوند. استفاده از محصولات جدید، هوای سرد و وزش باد، آفتاب مستقیم و هوای بسیار گرم باعث بروز واکنش در این پوست ها می شود. از طرفی پوست های حساس به شدت مستعد التهاب پوستی، آفتاب سوختگی،‌ اگزما و رزاسه می باشند. برای مراقبت از پوست های حساس بهتر است از محصولات ملایم تری استفاده کنیم تا موجب تحریک پوست نشوند. محصولات مخصوص پوست های حساس فاقد مواد شیمایی خشن، ترکیبات جوش زا، عطر و رنگ مصنوعی، سولفات می باشند.

آشنایی با انواع پوست و نحوه تشخیص نوع پوست و مشخصات آنها

آیا پوست دهیدراته همان پوست خشک است؟

در جواب این سوال باید گفت خیر. پوست های خشک و پوست های دهیدراته کاملا متفاوت هستند. پوست خشک یکی از انواع اصلی پوست است که به طور طبیعی چربی کمتری تولید می کند. ولی پوست دهیدراته می تواند هر یک از انواع پوست باشد که در اثر عدم رطوبت رسانی کافی دچار کم آبی شده است. یعنی ممکن است پوست چرب و مختلط و … نیز دچار دهیدراتگی و کمبود آب شوند. دهیدراته بودن بر خلاف خشک بودن نوع پوست یک وضعیت موقتی است که با آبرسانی منظم و اصولی برطرف می شود.

آیا ممکن است نوع پوست ما تغییر کند؟

در واقع بخش بزرگی از نوع پوست هر فرد به ژنتیک او برمی گردد. اما عواملی مانند آب و هوا، سبک زندگی و رژیم غذایی، بیماری ها و مصرف داروهای متعدد، تغییرات هورمونی در دوره های مختلف، افزایش سن و استفاده از محصولات مراقبت پوستی از جمله مواردی هستند که ممکن است نوع پوست شما را تغییر دهند. به عنوان مثال افراد نوجوان و جوان غالبا پوست های چرب و مستعد جوش بیشتری دارند. هر چه سن افراد افزایش می یابد، ترشح چربی پوست کمتر شده و به سمت خشک شدن پیش می رود.

چگونه می توانیم نوع پوست خود را به درستی تشخیص دهیم؟

بطور معمول از سه راه میتوان نوع بافت پوستی خود را تشخیص دهید. یا بر اساس خصوصیات، یا بر اساس علائم پس از شستشو و یا به کمک کاغذ خشک کن که به شرح سه روش معمول بصورت جداگانه میپردازیم.

آشنایی با انواع پوست صورت و نحوه تشخیص نوع پوست و مشخصات آنها

تشخیص نوع پوست بر اساس خصوصیات آن

در این مقاله شما را با انواع مختلف پوست و ویژگی های آن ها آشنا کردیم. شما می توانید با توجه به آن چه در بالا گفته شد، به راحتی نوع پوست خود را تشخیص دهید. به عنوان مثال اگر در تمام قسمت های صورت احساس چربی و درخشش می کنید یا منافذ بزرگتری دارید و بیشتر از سایر افراد با انواع جوش درگیر هستید، پوست شما چرب است.

اگر در قسمت تی زون چرب و پر از منافذ باز و روی گونه ها خشک تر است، پس نتیجه می گیریم پوست شما مختلط است. اگر احساس خشکی و کشیدگی پوست شما را کلافه کرده و حالت پوسته پوسته در تمامی قسمت های صورت وجود دارد، پوست شما از نوع خشک می باشد. همچنین اگر پوست شما به سرعت دچار التهاب و قرمزی و خارش می شود و نسبت به هر تغییری سریعا واکنش نشان می دهد، شما دارای پوست حساسی می باشید.

تشخیص نوع پوست با توجه به علائم پس از شستشوی آن

یکی از راه های تشخیص نوع پوست، مشاهده علائم آن پس از شستشوی صورت می باشد. می توانید پس از شستن پوست صورت با شوینده ملایم، بدون اینکه از هیچ کرم و محصولی استفاده کنید، نوع پوست خود را تشخیص دهید. اگر یک ساعت بعد از شستشوی پوست دچار چربی و برق افتادن خصوصا در قسمت T ایجاد شد، پوست شما چرب است. اگر پس از این یک ساعت احساس کشیدگی و پوسته پوسته شدن داشتید، پوست شما خشک است. اگر در قسمت T چرب و سایر قسمت ها خشک بود، پس شما پوستی مختلط دارید. اگر پوست شما یک ساعت بعد از شستشو نه خشک و نه چرب بود، شما دارای پوست نرمال و معمولی می باشید. هر گاه احساس التهاب و سوزش و خارش داشتید پس پوست شما از نوع حساس است.

 تشخیص نوع پوست به کمک کاغذ خشک کن

ورق ها یا کاغذهای خشک کن یکی از محصولات پرکاربرد در منزل هستند. این ورق ها برای مصارف گوناگونی به کار می روند. در اینجا می خواهیم به کمک این کاغذهای خشک کن نوع پوست خود را تشخیص دهیم. برای این منظور یکی از این ورق ها را بر روی پوست کاملا تمیز و در شرایط معمولی قرار دهید. سپس انگشت خود را بر روی کاغذ بکشید تا با تمام سطح پوست تماس پیدا کند. این ورقه ها قدرت جذب بسیار بالایی دارند و چربی پوست را کاملا به خود جذب می نمایند.

این ورق را پس از چند دقیقه از روی صورت بردارید و به قسمت های چرب آن دقت کنید. اگر در تمام قسمت های آن آثار چربی قابل مشاهده بود پس پوست شما از نوع چرب است. اگر فقط در قسمت T یعنی نواحی بینی، پیشانی و چانه چرب شده بود، شما پوستی مختلط دارید. در صورتی که هیچ گونه آثار چربی بر روی کاغذ مشاهده نکردید، نتیجه می گیریم که پوست شما خشک می باشد. پوست های نرمال نیز میزان چربی کمتری نسبت به پوست های چرب و مختلط بر روی کاغذ باقی می گذارند.

آشنایی با نوع پوست و نحوه تشخیص نوع پوست و مشخصات آنها

 از کجا محصولات آرایشی بهداشتی متناسب با پوست خود را تهیه کنیم؟

تیم شیکولات برگرفته افراد مجرب و متخصص، سعی بر تهیه محصولات اورجینال و با کیفیت بالا دارد و توانسته از تمام محصولات موجود و برای انواع پوست تهیه کند. در قسمت توضیحات تکمیلی هر محصول میتوانید از تطابق آن با نوع پوست خود اطمینان پیدا کنید. علاوه بر این میتوانید قبل از خرید محصول از راهنمایی مشاوران ما جهت تناسب نوع محصول با پوستتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید