آموزش و چگونه ها

۷ مرحله اسکراب چیست؟ انواع مزایا و فواید اسکراب به زبانی ساده!

۷ مرحله اسکراب چیست؟ انواع مزایا و فواید اسکراب به زبانی ساده!

از آنجا که صورت یکی از مناطق حساس بدن است، طبیعتا بیشترین توجه را نیز می طلبد. بنابراین این سوال پیش می آید که شما برای مراقبت از پوست خود، چه اقداماتی انجام می دهید؟ آیا از اسکراب ها استفاده کرده اید؟ تا چه میزان با مزایای اسکراب پوست آشنا هستید؟ استفاده منظم از اسکراب های لایه بردار، روش مناسبی برای از بین بردن سلول های مرده پوست و داشتن چهره ای جوانتر و شاداب، با روی کار آوردن لایه سلولی جدید به سطح است.

اسکراب پوست

مقدمه مزایای اسکراب پوست

داشتن یک برنامه بهداشتی جهت تمیز کردن پوست، بوسیله ترکیب یک پاک کننده کامل و اسکراب صورت می تواند به سم زدایی از منافذ، از بین بردن تمام آثار خاک، گرد و غبار و آلاینده های خارجی کمک نماید.

درست مانند پاکسازی، تقویت و مرطوب کنندگی پوست، اسکراب نیز جایگاه قابل توجهی در اصول زیبایی ما دارد. اسکراب پوست می تواند از بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری نماید. به دلیل اینکه انواع مختلفی از اسکراب های صورت و بدن در بازار موجود هستند، لایه برداری و اسکراب پوست به هیچ وجه کار سختی نیست!

در واقع شما خود نیز این امکان را دارید، تا اسکراب های خانگی به همراه مواد و اسانس های مورد علاقه خود را، جهت لایه برداری پوست تهیه نمایید! اما بر اساس نوع پوست و زیبایی مد نظرتان، بهتر است نوع اسکراب مناسب خود را شناسایی کرده و روی آن سرمایه گذاری نمایید. خیلی زود خواهید دید که اسکراب بر روی پوست شما معجزه می کند!

نحوه استفاده صحیح از اسکراب صورت در 7 مرحله

نحوه استفاده از اسکراب صورت در 7 مرحله

برای اینکه بتوانیم به مزایای اسکراب پوست دست یابیم، می بایست به شکلی صحیح از آن استفاده کنیم. بنابراین این هفت مرحله آسان را دنبال نمایید:

زمان مناسب استفاده

بطور کلی، شما باید هفته ای فقط دو بار صورت خود را اسکراب نمایید. برای کسب بهترین نتیجه، بعد از شستشوی کامل صورت با آب گرم، می توانید اسکراب کنید. بدین منظور از یک پاک کننده بصورت روزانه استفاده کنید که هم برای شستشوی صورت در صبح و هم برای شب مناسب باشد. این محصول تمام آلودگی ها، دودها و چربی های اضافی پوست شما را از بین می برد، تا آن را برای لایه برداری و اسکراب آماده نماید.

استفاده از مقدار مناسب

در حالیکه صورت شما کاملا شسته شده و هنوز خیس است، مقداری اسکراب لایه بردار را به اندازه یک سکه با سایز متوسط، در کف دست خود پخش کنید. یادتان باشد که اطمینان حاصل کنید که بیش از این مقدار استفاده نکرده باشید. زیرا غلظت اسکراب های معتبر معمولا بالا می باشد.

اسکراب را بطور مساوی روی دست ها پخش کنید

قبل از استفاده از محصول به صورت خود، هر دو دست را به آرامی به هم بمالید، تا اسکراب روی دست دیگر شما نیز پخش شود.

اسکراب را به آرامی به صورت بزنید

بعد از اینکه اسکراب صورت را در دستان خود پخش کردید، آن را به صورت خود بمالید. اسکراب را به مدت تقریبی 5 تا 10 ثانیه، به صورت دورانی و آرام به پوست خود ماساژ دهید. پوست خود را در حین استفاده، ابدا دچار کشش نکنید. به عبارتی هنگام استفاده از اسکراب صورت، فشار زیادی به پوست خود وارد نکنید. ناگفته نماند که اسکراب ها می توانند چشم ها را تحریک کنند، بنابراین هنگام استفاده از اسکراب به صورت خود، از این قسمت خودداری نمایید.

همچنین می توانید از اسکراب ها روی گردن و زیر چانه خود نیز استفاده نمایید. (چون اسکراب را آقایان نیز استفاده می کنند، در صورت داشتن ریش دقت کنند که ممکن است لازم باشد حرکت مالش مدور را به 5 تا 10 ثانیه دیگر افزایش دهند. این چنین از رسیدن اسکراب به تمام آن نواحی اطمینان حاصل می شود.)

بطور کامل صورت را بشویید

پس از اتمام این پروسه، باید صورت خود را کاملا با آب بشویید. اما حتما از آب ولرم یا گرم استفاده کنید و دقت کنید که تمام اسکراب از صورتتان پاک شود. شایان ذکر است که آب بیش از حد گرم، ممکن است پوست شما را تحریک کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آب مورد استفاده شما دمای مطلوبی داشته باشد.

پوست را به آرامی خشک کنید

بعد از اینکه صورتتان کاملا شسته و عاری از اسکراب شد، آن را به آرامی با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید. اما ابدا حوله را به شدت روی صورت خود نکشید، زیرا این امر ممکن است منجر به تحریک پوست شود. اگر آکنه دارید، سعی کنید به جای اینکه با حوله صورت خود را بمالید، با قسمت های خشک حوله، روی صورت خود سطح تماس ایجاد نمایید. این روش، تحریک را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

از مرطوب کننده مناسب استفاده نمایید

بعد از خشک شدن کامل صورت، از مرطوب کننده، آبرسان یا نرم کننده استفاده کنید، تا به خوبی آبرسانی به پوست صورت گیرد. توصیه می کنیم که مرطوب کننده های فوق العاده اوریفیلم را برای این کار امتحان کنید و این چنین احساس خوب را به خودتان هدیه دهید. انواع مختلفی از مرطوب کننده ها، از جمله برای صبح و شب وجود دارند که می توانید بر حسب سلیقه خود، دست به انتخاب آنها بزنید.

10 مورد از مزایای اسکراب پوست

10 مورد از مزایای اسکراب پوست

در صورتی که هنوز مطمئن نیستید که اسکراب صورت چقدر می تواند مفید باشد، توجه شما را به مجموعه مزایای اسکراب پوست که در زیر لیست نموده ایم، جلب می نمایم:

1.برای دستیابی به پوستی تمیز:

اسکراب صورت به شما پوستی تمیز، عاری از هر گونه آلودگی، چربی و عرق هدیه می دهد. در واقع بطری های شیر پاک کن، تمیزکننده های آرایش و در کل مواد پاک کننده صورت، نمی توانند تمام گرد و غبار موجود در منافذ پوست شما را بیرون بکشند. اما اسکراب ها محصولاتی هستند، که این کار را با موفقیت انجام می دهند. شما حتی می توانید اسکراب صورت خود را، با استفاده از شکر قهوه ای و عسل درست کنید و هفته ای دو بار از آن بر روی پوست خود استفاده نمایید. طولی نمی کشد که تفاوت ها را احساس خواهید کرد.

2. پوست شما را از پوسته پوسته شدن رها می کند:

پوسته پوسته شدن به نظر می رسد شرم آور باشد! زیرا به وضوح نشان دهنده این واقعیت است که شما از پوست خود، آن طور که باید مراقبت به عمل نمی آورید. در حقیقت صورت پوسته پوسته شده، به مرور باعث ایجاد لکه های خشک نیز می شود. به این ترتیب این خود شما هستید که اجازه می دهید سلول های مرده، با گذشت زمان در آنجا تجمع یابند.

3. در از بین بردن سلول های مرده کمک می کند:

سلول های مرده، پوست شما را مات و خسته نشان می دهند. واقعا برایم سوال است که چرا اجازه می دهید روی لایه های پوست شما جمع شوند؟ آیا هنوز هم به مزایای اسکراب پوست شک دارید؟ پیشنهاد می کنم تمام آن عوامل ناخوشایند را، با یک اسکراب ملایم پاک کنید، زیرا اسکراب این قدرت را دارد.

4. به پوست شما درخشندگی می دهد:

اسکراب و لایه برداری در واقع می تواند باعث درخشش بیشتر پوست شما شود. بدین منظور برنج را به مدت دو ساعت در شیر خیس کنید. سپس آن را به صورت خمیر، له کرده و روی پوست خود بگذارید. اکنون صورت خود را مالش داده تا در کمترین زمان ممکن و بدون هیچ آرایشی، پوستی براق پیدا کنید.

5. اثر زخم های تیره را حذف می کند:

آیا می دانستید اسکراب ها حتی می توانند به از بین بردن برخی از آثار زخم روی پوست شما کمک کنند؟ برای این منظور، یک قاشق ماست را به یک قاشق گردوی خرد شده اضافه نمایید. ماده به دست آمده را روی پوست خود بمالید. می توانید هفته ای دو بار از این اسکراب استفاده کنید تا به نتایج دلخواه خود برسید. همچنین می توانید آن را بطور ویژه برای سر زانوها، آرنج ها و بند انگشتان مورد استفاده قرار دهید.

6. جای زخم های آکنه را برطرف می کند:

اسکراب یا لایه برداری، به از بین بردن جای زخم های آکنه نیز کمک شایانی می نماید. بدین منظور شما می توانید با استفاده از دو قاشق جوش شیرین و یک قاشق آب، یک اسکراب اساسی برای خود تهیه نمایید. اکنون خمیری درست کرده اید که می توانید آن را برای درمان علائم ناخوشایندی که در اثر آکنه ایجاد شده اند، روی صورت خود استفاده نمایید.

7. از رشد موهای فرو رفته در صورت جلوگیری می نماید:

موهای فرو رفته در پوست، یک مشکل همیشگی بوده و اسکراب ها، راه حلی برای جلوگیری از این مشکل هستند. بدین مقصود، آب دو لیموی تازه را بگیرید و یک فنجان شکر به آن اضافه نمایید. سپس مقداری آب اضافه کرده و از این اسکراب برای جلوگیری از رشد موهای فرو رفته صورت استفاده کنید. اگر برایتان مقدور بود چند قطره روغن درخت چای نیز به آنها اضافه کنید، به دلیل اینکه این روغن دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی است. توصیه بعدی درباره زمان استفاده است، که می توانید آن را 2 یا 3 روز پس از اپیلاسیون استفاده کنید، این چنین نتایج موثرتری در انتظار شما خواهد بود.

8. برای داشتن پوستی صاف:

همه می دانیم که داشتن پوستی صاف، کلید زیبایی است. برای این منظور می توانید از اسکراب تهیه شده از یک فنجان بادام آسیاب شده، دو قاشق عسل، خامه یا سرشیر استفاده نمایید. این اسکراب نه تنها باعث می شود پوست شما بی عیب و نقص بنظر برسد، بلکه در حقیقت باعث لطافت بیشتر و تغذیه مناسب سلول های صورتتان می شود.

9. بافت پوست شما را بهبود می بخشد:

اسکراب و مالش پوست، باعث می شود تا پوستی تمیز و صاف، به همراه بافتی سلامت و بهبود یافته داشته باشید.

10. رنگ پوست را روشن می کند:

به محض از بین رفتن پوسته ها، سلول های مرده، لکه ها، زخم ها و ناخالصی های جمع شده دیگر روی پوست، انتظار شما چیست؟ قطعا پاسختان داشتن چهره ای روشن و پاکیزه است! جالب تر آنکه، اگر اسکراب مورد استفاده شما دارای مواد سفید کننده طبیعی پوست باشد، اثر آن دو چندان می شود.

مزایای اسکراب پوست و تناسب آن با نوع پوست شما

تناسب انواع اسکراب و پوست

قبل از انتخاب اسکراب مناسب، طبیعتا باید در مورد نوع پوست خود آگاهی های لازم را داشته باشید:

 • پوست نرمال
  برای پوست نرمال، به دنبال اسکراب هایی باشید که تعادل پوست شما را تکمیل کنند. اسکراب های خوب برای پوست طبیعی، باید بتوانند تمام سلول های مرده را از روی پوست پاک نمایند.
 • پوست خشک
  اگر پوست خشکی دارید، به دنبال اسکراب هایی باشید که دارای بافتی خامه ای بوده و پر از روغن های مرطوب کننده باشند. زیرا بافت خامه ای به کاهش خشکی آن کمک می کند.
 • پوست چرب
  اگر پوست چربی دارید، بهترین اسکراب مناسب برای شما، اسکرابی است که با عصاره گل ها یا میوه هایی مانند ماگنولیا، زردآلو یا آناناس همراه باشند. زیرا این عصاره ها منافذ پوست شما را باز کرده و از بروز آکنه جلوگیری می کنند.
 • پوست حساس
  برای پوست های حساس، توصیه می کنیم که انواع اسکراب ها را تست نمایید. البته به مقدار کم و به دفعات، تا ببینید واکنش پوست شما به هر کدام چگونه است. به عبارتی با کدام یک تحریک شده و کدامیک احساس بهتری به پوستتان القا می نماید. لازم به ذکر است که جو دو سر موجود در اسکراب ها، برای پوست های حساس بسیار مناسب هستند. زیرا به پاکسازی عمیق پوست کمک می کنند، بدون اینکه به پوستتان آسیبی برسانند.

انواع اسکراب ها و مزایای اسکراب پوست

انواع اسکراب ها

بعد از دانستن مجموعه مزایای اسکراب پوست، برای تعیین بهترین گزینه برای پوست خود، این لیست از انواع مختلف اسکراب ها را بررسی نمایید:

اسکراب قند

شاید محبوب ترین نوع اسکراب، اسکراب های بر پایه قند باشد. چه حاوی شکر دانه ریز باشند و چه شکر قهوه ای. در این نوع اسکراب، پس از افزودن پایه قند، باید مقداری روغن یا گلیسیرین اضافه کنید تا اسکراب شما حالتی مانند خمیر پیدا کند. اسکراب قند یک گزینه عالی بویژه برای کسانی است، که یک اسکراب با ساینده کمتر را ترجیح می دهند.

اسکراب نمک

اگر در زندگی خود به چیزی جوان کننده و با قوت زیاد نیاز دارید، احتمالا ترجیح می دهید از یک اسکراب بر پایه نمک استفاده کنید. این اسکراب ها را می توان با استفاده از درجه های مختلفی از نمک دریا تهیه نمود، البته این موضوع به سطح نمکی که پوست شما تحمل می کند نیز، بستگی دارد. اسکراب های مذکور، برای جلوگیری از رسیدن سموم به سطح پوست و همچنین به منظور خواص درمانی، بسیار مناسب هستند. در مورد پایه روغن در این اسکراب های حاوی نمک، می توانید آنها را با برخی روغن های معروف مانند بادام یا کنجد مخلوط نمایید.

اسکراب های گیاهی

بدیهی است که قابلیت های اسکراب های گیاهی، وسیع باشد. جالب است که دستور العمل های بسیار متنوعی نیز برای آنها وجود دارد. تقریبا شما می توانید از هر چیزی برای تهیه اسکراب گیاهی کاملا متناسب با نیازهای خود استفاده نمایید. برای مثال گل اسطوخودوس و پوست پرتقال، دو نمونه عالی از مواد افزودنی گیاهی بسیار محبوب در اسکراب ها هستند. هر کدام از آنها بوی منحصر به فرد خود را دارند و علاوه بر آن، دارای یک ماده آرامبخش و شفابخش هستند. طبیعتا ترکیب مناسب گیاهان با روغن ها، می تواند تجربه ای شگفت انگیز را ایجاد کند.

اسکراب قهوه

قهوه نه تنها اعتیاد آور است، بلکه بویی شگفت انگیز دارد و به دلیل عوامل منحصر به فرد خود، بسیار در اسکراب ها مورد استفاده قرار گرفته است. قهوه یکی از محرک های طبیعی است و برای مناطق مستعد سلولیت، بسیار مناسب است. اغلب از ترکیب آب گرم و قهوه با موادی دیگر، برای ایجاد خاصیت درمانی استفاده می شود. افزودن شکلات، وانیل یا سایر رایحه ها و روغن ها، احساس طراوت بیشتر و سلامتی را در شما ایجاد می کند.

اسکراب های مرطوب کننده بدن

بسیاری از افراد از کمبود رطوبت پوست خود رنج می برند. خشکی پوست، بسیار ناخوشایند است. اما نگران نباشید، زیرا به راحتی با اسکراب های مرطوب کننده بدن می توان این مشکل را مرتفع نمود. بلغور جو دوسر و بادام آسیاب شده به همراه ماست، آلوئه ورا و دیگر مواد، خواص مرطوب کنندگی به اسکراب ها می دهند.

نتیجه گیری مزایای اسکراب پوست

نتیجه گیری مزایای اسکراب پوست

شاید برای بسیاری از شما مراقبت از پوست، کاری دشوار باشد. اما ما در فروشگاه شیکولات با ارائه محصولات عاری از مواد مضر و شیمیایی و همچنین مقرون به صرفه، که برای خانوم ها و آقایان فراهم شده است، تمام تلاش خود را می کنیم تا کار شما را آسان نماییم.

مارک های معتبر لوازم آرایشی و بهداشتی بسیاری، اسکراب های متنوعی را به بازار ارائه کرده اند، که از این بین می توان به برند محبوب اوریفلیم اشاره نمود. این برند محبوب، امتحان خود را با سربلندی هر چه تمام تر گذرانده و اکنون سهم قابل توجهی از بازار مربوطه را در اختیار دارد.

اگر عاقلانه بیندیشیم، مزایای اسکراب پوست به قدری شگفت آور است که در صورت استفاده منظم از آن، نتایج خوبی برای پوست خود کسب خواهیم نمود. ناگفته نماند که یکی از خوبی های اسکراب ها این است، که شما می توانید آنها را خودتان هم در منزل درست کنید. در هر حالت، چه بخرید یا خودتان بسازید، یادتان باشد که اسکراب کردن پوست، هرگز شما را ناامید نخواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید