آرایشی و زیبایی

پرایمر چیست؟ آشنایی با انواع پرایمر و کاربرد آن‌ها در آرایش

پرایمر چیست؟ آشنایی با انواع پرایمر و جایگاه آن ها در دنیای لوازم آرایشی

پرایمرها یکی از پرکاربردترین محصولات آرایشی هستند که در اولین مرحله از شروع آرایش و میکاپ به کار می روند. پرایمر به معنی زیرساز می باشد و در واقع با زیرسازی و فراهم کردن زمینه مناسب به شما کمک می کند تا میکاپ بهتر و زیباتری داشته باشید. پرایمر ها با توجه به نوع کاربرد، منطقه مورد استفاده، نوع پوست و … به دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند. هدف ما در این مقاله آن است که با پرایمرها و انواع مختلف آن و کاربرد هر یک بیشتر آشنا شوید. این گونه می توانید به راحتی پرایمر مناسب خود را انتخاب کنید.

مزایای استفاده از پرایمر های آرایشی

پرایمر های آرایشی محصولات شگفت انگیزی هستند که مانند یک فیلتر عمل می کنند. پرایمر های پوست به سرعت تمام نواقص را پوشش داده و پوستی بی عیب و نقص ایجاد می نمایند. پرایمر ها علاوه بر بهبود کیفیت میکاپ به افزایش دوام و ماندگاری مواد آرایشی نیز کمک شایانی می کنند. استفاده از پرایمر سبب پوشش دهی کامل لک و تیرگی های پوست، جوش و آثار التهاب و قرمزی ناشی از آن، منافذ باز و بزرگ و … می شود. پرایمرها همچنین با متعادل ساختن رطوبت و چربی و خشکی پوست، سطحی نرم و صاف و یکدست روی پوست به وجود می آورند.

استفاده از پرایمر چه تاثیری روی آرایش دارد؟

استفاده از پرایمر، پوست را برای پذیرش و جذب مواد آرایشی آماده ساخته و جلوه طبیعی تری به میکاپ شما می بخشد. این ابزار آرایشی بی نظیر حتی خطوط و چروک صورت را می پوشاند و علائم ناشی از افزایش سن را به راحتی محو می کند. برخی از پرایمرها حاوی مواد مغذی بوده و علاوه بر جنبه آرایشی و زیبایی سبب تغذیه پوست نیز می شوند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که میکاپتان در طول روز به هم می ریزد، استفاده از یک پرایمر مناسب می تواند به راحتی این مشکل را حل کند. زیرا که پرایمرها و با جلوگیری از پخش شدن و ریزش مواد آرایشی روی صورت سبب می شوند تا آرایش مدت زمان طولانی به شکل اولیه باقی بماند.

پرایمر چیست؟ آشنایی با انواع پرایمر و جایگاه آن ها در دنیای لوازم آرایشی

انواع پرایمر صورت بر اساس نوع عملکرد

  • پرایمر مات کننده پوست: این نوع پرایمر برای کنترل سبوم و چربی پوست و جلوگیری از برق افتادن میکاپ به کار می رود.
  • پرایمر پوشاننده منافذ پوست: این نوع پرایمر منافذ باز و بزرگ را پوشش داده و پوست را صاف و یکدست می کند.
  • پرایمرهای مراقبت کننده پوست: پرایمرهای آبرسان و مرطوب کننده و مغذی سبب نرم شدن پوست و محافظت از آن در برابر عوامل آسیب رسان محیطی می شوند.
  • پرایمر اصلاح کننده رنگ پوست: این پرایمرها سبب تصحیح تناژ پوست شده و ظاهر ناهمواری ها، قرمزی، جای جوش و لک و … را یکدست می کنند.
  • پرایمر پر کننده چروک صورت: این نوع از پرایمر ها خطوط و چروک پوست را پر کرده و سطحی صاف برای میکاپ ایجاد می نمایند.

انواع پرایمر آرایشی بر اساس ناحیه مورد استفاده

پرایمرها را می توان بر اساس ناحیه و قسمت مورد استفاده به پرایمر مخصوص صورت، پرایمر مخصوص چشم، پرایمر لب، پرایمر مو، پرایمر ناخن و … تقسیم نمود.

پرایمر پوست صورت

پرایمر صورت یکی از رایج ترین و پرطرفدار ترین پرایمرهای آرایشی می باشد. این پرایمر ها با پوشاندن تمامی مشکلات ظاهری پوست از جمله لک، قرمزی، چروک و … پوستی صاف و یکدست به ارمغان می آورد. برخی از پرایمرهای صورت خواص درمانی، مغذی، رطوبت رسانی و …. نیز دارند. از این پرایمرهای صورت نیز انواع متفاوتی دارند که هر فرد با توجه به نوع مشکل پوست خود می تواند انتخاب نماید. انواع مختلف پرایمرهای صورت را در ادامه توضیح می دهیم.

پرایمر مخصوص چشم

پرایمرهای چشم که قبل از شروع آرایش ناحیه چشم به کار می روند نیز انواع متفاوتی دارند. این پرایمرها شامل پرایمر سایه چشم و پرایمر مژه و ابرو می باشند.

پرایمر سایه چشم

پرایمرهای سایه چشم سبب صاف و یکدست شدن پشت پلک ها می شوند. این پرایمر همچنین میزان رنگ دهی و ماندگاری سایه ها را افزایش داده و مانع محو یا ماسیده شدن سایه ها می شود.

پرایمر مژه و ابرو

پرایمر مژه قبل از زدن ریمل استفاده می شود. این پرایمر ضمن تغذیه و تقویت تارهای مژه ها سبب افزایش تاثیرگزاری و ماندگاری ریمل ها شده و همچنین از ریزش مژه ها جلوگیری می نماید. پرایمر مژه می تواند رنگی و یا بی رنگ باشد. این نوع از پرایمرها به تنهایی مژه ها را ضخیم کرده و با ایجاد یک لایه مراقبتی از آن ها محافظت می کنند. همچنین میزان حجم دهی و حالت دهی ریمل را نیز چند برابر می نمایند.

پرایمر لب

پرایمر لب قبل از رژلب، برق لب، مداد لب و … استفاده می شود. این پرایمرها با رطوبت رسانی و یکدست نمودن سطح لب سبب می شوند تا رژ لب جلوه صاف و بهتر و با دوام تری داشته باشد. پرایمرهای مخصوص لب با داشتن ترکیبات و ویتامین های مختلف پوست لب را تغذیه کرده و از آن محافظت می نمایند. این پرایمرها همچنین به لب ها حجم می دهند و موجب افزایش ماندگاری رنگ رژ بر روی لب می شوند.

پرایمر لب و تاثیر آن روی لب

پرایمر ناخن

پرایمرهای ناخن قبل از زدن لاک برای صاف و هموار کردن سطح ناخن استفاده می شوند. این نوع از پرایمرها دوام و ماندگاری لاک را بیشتر نموده و از صدف ناخن محافظت می کنند.

پرایمر مو

پرایمر مو قبل از استفاده از محصولات حالت دهنده جهت استایل مو به کار می روند. این نوع از پرایمرها نیز به افزایش حالت پذیری مو و ماندگاری حالت آن کمک می نمایند. همچنین از موها در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کنند.

انواع پرایمر آرایشی بر اساس جنس و نوع پوست

انتخاب پرایمر بر اساس نوع و جنس پوست به شما کمک می کند تا مشکلات پوست خود را خنثی کرده و پوستی نرمال داشته باشید. پرایمرهای آرایشی بر اساس نوع پوست به پرایمرهای مخصوص پوست خشک، پوست چرب و مستعد جوش، پوست نرمال و پوست حساس دسته بندی می شوند. انتخاب پرایمر بر اساس نوع پوست یکی از بهترین روش های انتخاب پرایمرهای آرایشی است.

پرایمر چیست؟ آشنایی با انواع پرایمر و جایگاه آن ها در دنیای لوازم آرایشی

پرایمر مخصوص پوست خشک

برای پوست های خشک بهتر است از زیرسازهای آرایشی آبرسان و مرطوب کننده استفاده شود. پرایمرهای مخصوص پوست خشک معمولا دارای بافت کرمی بوده و حاوی ترکیباتی مانند هیالورونیک اسید، روغن های مغذی جوجوبا، بادام و رزهیپ می باشند. این پرایمرها به خوبی پوست های خشک را تغذیه کرده و آن را نرم می کنند. همچنین از ایجاد احساس خشکی و کشیدگی بر روی پوست پیشگیری می نمایند.

پرایمر مخصوص پوست چرب

پوست های چرب به شدت مستعد ایجاد جوش، آکنه، منافذ باز و براق شدن ناخواسته میکاپ هستند. بنابراین پرایمرهای مخصوص پوست های چرب معمولا فاقد چربی و ترکیبات جوش زا بوده و فرمولاسیونی سبک و بر پایه سیلیکون دارند. این پرایمر ها با داشتن BHA یا بتا هیدروکسی اسید ها مانند سالیسیلیک اسید میزان ترشح سبوم و چربی پوست را کنترل می کنند. همچنین دارای خواص ضد جوش و مات کننده می باشند. این پرایمرها منافذ باز و بزرگ را به خوبی پوشش داده و نمای پوست را مات و یکدست می کنند. پرایمرهای مناسب پوست چرب با جذب چربی اضافه پوست خصوصا در ناحیه  tزون سبب می شوند تا آرایش تا پایان روز در جای خود باقی بماند. این پرایمرها در آب و هوای گرم و شرجی بسیار ایده آل بوده و از ریختن مواد آرایشی روی صورت جلوگیری می نمایند.

پرایمر مخصوص پوست حساس

پرایمر پوست حساس از نوع پرایمرهای طبیعی بوده که فاقد ترکیبات مضر و حساسیت زا نظیر چربی، پارابن و … می باشند. این پرایمرها فرمولاسیون ملایم و سبکی داشته و حاوی ترکیبات رطوبت رسان و نرم کننده هستند. این پرایمرها همچنین از پوست در برابر آسیب محصولات آرایشی و غیره محافظت می کند. پرایمرهای طبیعی به جای مواد مضر شیمیایی از مواد و ترکیبات گیاهی ساخته می شوند. از این رو بهترین انتخاب برای پوست های حساس می باشند.

پرایمر مخصوص پوست نرمال

پوست های نرمال معمولا با انواع پرایمرها سازگار می باشند. پرایمرهای حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان که سبب درخشش طبیعی پوست می شوند، یک انتخاب ایده آل برای پوست های نرمال است.

پرایمر رنگی و کاربرد انواع پرایمر رنگی

پرایمر های رنگی چیست و چه کاربردی دارند؟

زیرساز آرایش رنگی در واقع تصحیح کننده رنگ پوست هستند. این پرایمرها ناهمواری های رنگ پوست را خنثی نموده و آن را یکدست جلوه می دهند. پرایمرهای رنگی دارای رنگ های مختلفی می باشد که هر کدام به عنوان مکمل یک رنگ دیگر جهت برطرف نمودن آن کاربرد دارند.

سبز

رنگ سبز مکمل رنگ قرمز است. بنابراین این پرایمر با رنگدانه های سبز برای مقابله با قرمزی ناشی از جای جوش‌، التهاب و حساسیت های پوستی، آفتاب سوختگی، روزاسه و … به کار می رود.

آبی و بنفش

پرایمر آبی و بنفش پرایمر ضد زردی هستند. این پرایمر رنگ زرد یا قسمت های زردی و رنگ پریده و بی حال پوست را اصلاح می نماید.

صورتی و هلویی

بسیاری از ما دارای لک های تیره ای روی پوست خود هستیم که در اثر افزایش سن و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شده اند. پرایمرهایی با رنگ هلویی و صورتی به خوبی نقاط تیره را پوشانده و پوست را روشن و درخشان جلوه می دهد.

زرد

پرایمر زرد برای خنثی نمودن تفاوت رنگ پوست در نقاط مختلف و تیرگی و سیاهی پوست به کار می رود. این پرایمر پوست را چند درجه روشن تر می سازد.

برنزه، کاراملی یا طلایی

رنگ های برنزه، کاراملی و طلایی برای اصلاح رنگ کدر و تیره و خاکستری پوست مورد استفاده قرار می گیرند. این رنگ ها جلوه گرم و شادابی به پوست می بخشند.

چند رنگ

پرایمرهای چند رنگ که به آن ها مولتی‌ پرایمر نیز گفته می شود حاوی چندین رنگ مختلف هستند. این پرایمرها همان گونه که از نامشان پیداست، چندکاره بوده و تاثیرات متفاوتی را در خود دارد.

افراد مسن بهتر است از چه Primer هایی استفاده نمایند؟

افراد مسن دارای چروک و خطوط بیشتری در اطراف چشم، گوشه های لب و … هستند. این افراد بهتر است از پرایمرهای حاوی آنتی اکسیدان‌ و تغذیه کننده و مرطوب کننده پوست استفاده نمایند. همچنین استفاده از پرایمرهایی که خاصیت پر کننده دارند، تمامی خطوط و چروک سطحی و عمیق و حفره ها را به خوبی می پوشاند و سطح پوست را صاف می کند.

پرایمر سایه چشم و تاثیر آن

چگونه از پرایمرها استفاده کنیم؟

بهتر است از پرایمر صورت پس از شستن پوست و استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید. ابتدا کمی زمان بدهید تا مرطوب کننده کاملا جذب شود. سپس به اندازه یک نخود از محصول را بر روی پوست زده و با حرکات ملایم دایره ای روی پوست ماساژ داده و صاف کنید. چند دقیقه صبر کنید تا پرایمر جذب شده و اثر کند. پس از آن می توانید آرایش صورت را شروع کرده و از کرم پودر و … استفاده کنید. در آخرین مرحله میکاپ استفاده از اسپری فیکساتور و محصولات تثبیت کننده آرایش نیز به افزایش هر چه بیشتر ماندگاری میکاپ کمک می کند.

بهترین روش برای اعمال پرایمرها بر روی پوست، پخش نمودن آن به کمک نوک انگشتان دست به جای براش های آرایشی است. گرمای انگشتان شما به ذوب شدن آن در پوست کمک کرده و این امر موجب استفاده راحت تر و جذب بهتر آن خواهد شد. پرایمرهای سایه چشم و … را نیز می توانید به صورت لایه لایه و به کمک نوک انگشت روی پلک بزنید و پس از آن سایه ها را اعمال کنید.

آیا می توان بدون آرایش نیز از پرایمر استفاده کرد؟

در جواب این سوال باید گفت بله بدون آرایش نیز می توانید از پرایمرتان استفاده کنید. پرایمرها به شما کمک می کنند تا یک لایه طبیعی و صاف روی پوست خود ایجاد کنید. به گونه ای که انگار هیچ آرایشی ندارید ولی پوستی فوق العاده شفاف و یکدست دارید. همچنین پرایمر بدون ایجاد حس سنگینی ناشی از کرمپودر می تواند قرمزی حاصل از آکنه و التهاب را خنثی کرده و پوست را کاور کند. پرایمرها را می توان به عنوان یک مرطوب کننده چندکاره در نظر گرفت. برای روزهایی که تمایلی به داشتن آرایش کامل صورت ندارید اما همچنان خواهان پوششی سبک هستید، پرایمرها یک انتخاب ایده آل هستند.

چگونه یک Primer مناسب را انتخاب کنیم؟

همان طور که در این مقاله اشاره شد پرایمرها انواع مختلفی دارند. برای اینکه مطمئن شوید کدام یک از انواع پرایمرها برای شما مناسب است، بهتر است ابتدا نوع و نیازهای پوست خود را بشناسید. سپس بهترین پرایمر را مطابق با همان نیاز ها انتخاب نمایید. از طرفی بهتر است برای ایجاد جلوه بهتر، فرمولاسیون پرایمر و کرم پودر خود را شبیه به هم انتخاب کنید تا راحت تر با هم ترکیب شوند. به عنوان مثال پرایمر و کرم پودر هر دو دارای فرمولاسیونی بر پایه سیلیکون، یا هر دو دارای بافت سبک و فاقد چربی و هر دو متناسب با نوع پوست و … انتخاب شوند.

پرفروشترین و محبوبترین پرایمرها در بازار ایران

بدون شک ما در تیم شیکولات سعی بر تهیه و موجود نمودن بهترین پرایمرهای موجود در بازارهای جهانی نمودیم . که میتوانید با کلیک روی خرید پرایمر اصل محصولات موجود را مشاهده و در صورت تمایل خرید کنید. در بین پرایمر های موجود، لیست انواع پرایمر پرفروش به ترتیب میزان فروش و درجه رضایت تهیه شده که در انتخاب بهترین پرایمر، شما را یاری کند. میتوانید با کلیک روی هر محصول، مشخصات آن را مشاهده و در صورت تمایل خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید