آرایشی و زیبایی

راز انتخاب عطر مردانه 👨‍💼 مهم ترین نکات خرید عطر برای آقایان

مهم ترین نکات خرید عطر و ادکلن مردانه ، راهنمای انتخاب عطر برای آقایان

عطرها، بخش نامرئی از سبک زندگی شخصی ما را تشکیل می دهند. می دانیم که استفاده از عطرها، تاثیر بسزایی بر نحوه دیده شدن شما بین مردم می گذارد. همچنین گاهی اوقات دوستان و خانواده، شما را با بوی ادکلنی که می زنید، به خاطر می آورند. بنابراین مهم است که دانش خود را در رابطه با عطرها افزایش دهید.

 

مقدمه

یک عطر خوب فواید بی شماری، از جذابیت بیشتر شما گرفته تا احساس عدم استرس و افزایش اعتماد به نفس را به شما هدیه می دهد. ولی با این وجود هنوز 80٪ مردان به طور منظم از ادکلن یا عطر استفاده نمی کنند. شاید دلیل اصلی آن، کمبود اطلاعات و آموزش اساسی باشد.

بیشتر مردانی که از ادکلن و عطر استفاده می کنند، معمولا پدر یا الگویی داشتند که آنها را به این عمل تشویق می کرد. خوشبختانه دلایل زیادی برای استفاده از عطرها در دسترس است و ما امروز قصد داریم تا آنها را در اختیار شما قرار دهیم.

 

دلایل استفاده از عطرها برای آقایان

همه ما می دانیم که استفاده از انواع خوشبوکننده ها، علاوه بر افزایش جذابیت و اعتماد به نفس، نشان از ارزش قائل شدن شما برای خود و دیگران است. بنابراین این عادت پسندیده، می تواند جز ویژگی های هر آدم قابل احترامی باشد. اما در قسمت زیر مشخصا به دلایل استفاده از ادکلن برای آقایان می پردازیم.

 

نکات خرید عطر مردانه

 

استفاده از عطرها، باعث بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتن خانوم ها می شود.

در یک مطالعه اروپایی، نشان داده شد که علایم بصری برای مردان در انتخاب همسر، مهمترین فاکتور است. از طرفی رایحه خوش، قویترین عامل در انتخاب همسر برای خانوم ها می باشد. در واقع یک مرد قبل از هر چیز، از چشمان خود استفاده می کند، در حالیکه یک زن، از بینی خود استفاده می کند (حتی اگر خودشان این را ندانند). علاوه بر این، خانوم ها حس بویایی بهتر و دقیق تری نسبت به آقایان دارند.

 

یک عطر می تواند رابطه عاطفی عمیق تری را با افراد برقرار نماید.

احتمالا می دانید که بویایی، قدرتمندترین حس است. در واقع 150،000 برابر از بینایی حساس تر بوده و شاید بتواند بیش از یک تریلیون بوی منحصر به فرد را تشخیص دهد. چشمان ما فقط می توانند حدود 7،000،000 رنگ را تشخیص دهند.

حس بویایی نیز بهتر از هر حس دیگری باعث ایجاد خاطرات می شود، زیرا پیاز بویایی مستقیما به سیستم لیمبیک متصل بوده و به آن مغز احساسی، گفته می شود. در حقیقت رایحه های قدرتمند و منحصر به فرد، برابر با ایجاد روابط عمیق و احساسی هستند. برای مثال اگر همان عطری را که پدرم زمان کودکی ام استفاده می کرد الان هم بتوانم ببویم، من را با خود به سال های کودکی برده و تصویری از آن خاطرات، برایم نمایانگر می شود.

 

داشتن عطر و بوی خوش برای یک مرد، بر زیرکی و باشخصیتی بیشتر وی می افزاید.

ما می دانیم که لباس شیک پوشیدن، اعتماد به نفس افراد را بالا می برد. از طرفی شما فقط وقتی خوب بنظر می رسید که درباره خودتان احساس بهتری داشته باشید. روشن است که استفاده از ادکلن، وسعت این احساس را بیشتر می کند. شما باید به اهمیت عطری که می زنید پی ببرید، خواه در میان دوستانتان باشید یا در حال گذر از مترو.

 

عطر چیست؟

عطر، ترکیبی پیچیده از مواردی است که متخصصان صنعت عطر، از آن به عنوان مواد اولیه یاد می کنند. این مواد اولیه می توانند عصاره هایی از منابع طبیعی یا مواد اولیه مصنوعی باشند. به عبارتی روغن های معطر، در یک حلال (معمولا الکل) حل می شوند، تا مخلوط مطبوعی را ایجاد نمایند.

همچنین غلظت بالاتر روغن ها، معمولا به معنای رایحه قوی تر است. قدرت عطر نیز به معنای این است که، مدت زمان ماندگاری آن روی پوست شما چقدر می تواند باشد. توجه به این نکته ضروری است که رایحه هر عطری، در هر فرد متفاوت است. بنابراین آقایان می بایست نسبت به عطر مناسب خود، اندکی کاشف باشند.

 

انواع عطر ها و درصد آنها پرفیوم ادو پرفیوم ادو تویلت شیکولات

 

چه تفاوتی بین استفاده از عطرها، پرفیوم، ادوتویلت و ادکلن وجود دارد؟

عطر یک اصطلاح عمومی و واحد است که برای پرفیوم استفاده می شود. کلمه عطر به اشکال مختلفی وجود دارد و به نام های متفاوتی نیز خوانده می شود. بطور کلی می توان آن را در دسته های زیر قرار داد:

 • Eau Fraiche (اُفرش)

رقیق ترین نسخه عطر بوده که معمولا با 1 تا 3٪ روغن عطر در الکل و آب تشکیل می شود. مدت زمان ماندگاری آن نیز معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد.

 • Cologne (ادکلن)

قدیمی ترین اصطلاح برای پرفیوم بوده و در آمریکای شمالی برای رایحه های مردانه استفاده می شود. ادکلن ها، سبک، تازه و میوه ای بوده، که معمولا از 2 تا 4٪ روغن پرفیوم در الکل و آب، تشکیل شده اند. افراد جوان تمایل بیشتری به استفاده از این عطرها دارند. مدت زمان ماندگاری آن نیز معمولا حدود 2 ساعت به طول می انجامد.

 • Toilette (ادوتویلت)

یک ترکیب اسپری سبک، با 5 تا 15٪ جوهر پرفیوم خالص و محلول در الکل می باشد. معمولا مدت زمان ماندگاری، حدود 3 ساعت طول می کشد.

 • Perfume (ادوپرفیوم)

از نظر تاریخی پرفیوم ها برای جنسیت بخصوصی ساخته نشده و برای توصیف محصولات زنانه و مردانه استفاده می شود. این کلمه بهترین اصطلاح برای توصیف عطر می باشد. پرفیوم ها بطور معمول حاوی 15 تا 20٪ اسانس عطر خالص هستند و حدودا 5 تا 8 ساعت ماندگاری دارند.

 • Parfum (پرفیوم)

غلیظ ترین و گرانترین گزینه در بین انواع عطرها می باشد. با کمی روغن، پارفوم از 20 تا 30٪ اسانس پرفیوم خالص، تشکیل شده است. مدت زمان ماندگاری آن می تواند حداکثر تا 24 ساعت طول بکشد.

مقاله تکمیلی درمورد تفاوت پرفیوم ادوپرفیوم ادوتویلت ادکلن و …

 

استفاده از عطرها و چرخه زندگیشان

عطرها دارای چرخه زندگی سه بخشی هستند. برای درک بهتر آن، به یک هرم در حال تبخیر فکر کنید که قسمت بالای آن تا رسیدن به پایه، به آرامی ناپدید می شود. هر یک از این سه بخش حاوی نت ها یا رایحه های جداگانه ای هستند که با ترکیب با هم، بویی را که شما استشمام می کنید، می سازند.
سه نوع مختلف رایحه وجود دارد که بوی بیشتر عطرها را تشکیل می دهند: رایحه های مدیوم، تاپ و بیس:

 • رایحه تاپ:

رایحه بالا یا تاپ، بوی اولیه و سبک تری از عطر است که بلافاصله پس از استفاده روی پوست، به بینی می رسد. ماندگاری رایحه اصلی از 15 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. یک رایحه معمولی تاپ، شامل بوی سبک گل ها، مرکبات، اسانس میوه ها، رایحه های دریایی و آبزیان و همچنین ادویه جاتی مانند دارچین است.

 • رایحه مدیوم:

از آن به عنوان رایحه های میانی یا قلب نیز یاد می شود. رایحه میانی، عنصر اصلی عطرها را به نمایش می گذارد. این رایحه ها پس از پاک شدن رایحه تاپ، ایجاد می شوند و پس از اسپری شدن می توانند تقریبا 3 تا 5 ساعت دوام بیاورند. رایحه های قلب، اغلب شامل بوی گل هایی مانند یاسمن یا رایحه های سبز، مانند علف و سنگ هستند. بوهای ادویه ای مانند دارچین و گل میخک، می توانند همراه با بوهای میوه ای ظاهر شوند.

 • رایحه بیس:

این رایحه ها، در اواخر روز بیشتر به چشم می آیند. رایحه های پایه یا بیس، تعیین می کنند که عطر روی پوست شما چقدر ماندگار است. تمایل ماندگاری آنها از 5 تا 10 ساعت می باشد. رایحه های پایه معمولی عبارتند از: چوب صندل، خزه، وتیور، وانیل، تار، چرم، دود، توتون و مشک.

شایان ذکر است که با خشک شدن رایحه ها، بوها تغییر کرده و باعث می شوند تا عطر، تکامل یافته و جذابتر شود. به طور معمول، نشانه یک عطر بی کیفیت این است که در طول زندگی خود، یکنواخت باقی بماند.

 

عطرهای خطی و غیر خطی

برخی از عطرها، از اسپری اولیه تا زمانی که آن را بشویید، برای شما بوی یکسان دارند و به آنها عطرهای خطی گفته می شود. سایر موارد، که عطرهای غیرخطی نامیده می شوند، بویشان تغییر خواهد کرد.

بیشتر عطرهای با کیفیت، چرخه عمری که در بالا گفته شد را سپری می کنند. اغلب اوقات تولیدکنندگان عطرهای ارزان قیمت، روی این تنظیم پیچیده رایحه ها، سرمایه گذاری نمی کنند. بنابراین یکی از ساده ترین راه ها برای شناسایی یک عطر ارزان قیمت، این است که در تمام مدت به همان بوی اولیه باقی مانده باشد.

 

دو دسته بندی اصلی عطرها دیزاینر نیش

 

دو دسته بندی اصلی عطرها

1 – عطر های دیزاینر یا Designer

عطرهای دیزاینر، همان چیزی هستند که در بیشتر فروشگاه ها خواهید یافت. این عطرها توسط شرکت هایی مانند آرمانی، شانل، باربری و سایر مارک های طراح ساخته شده اند. قیمت هر بطری نیز معمولا بین 25 تا 150 دلار می باشد. این عطرها به صورت انبوه، برای مخاطبان گسترده ساخته شده اند. عطرهای مذکور بطور معمول ایمن هستند، یعنی از واکنش های شدید دور می مانند. این عطرها همچنین تمایل دارند که از مواد ارزانتری ساخته شوند تا از این طریق در هزینه ها صرفه جویی شود.

 

2 – عطر های نیش یا Niche

عطرهای نیش، از مواد گران قیمت و معمولا باکیفیت ساخته می شوند. اینها در واقع عطرهایی هستند که توسط هنرمندان این صنعت ساخته شده اند. عطر نامبرده، برای مشتریان سخت پسندی طراحی شده است که مایل هستند متمایز و منحصر به فرد باشند. البته این عطرها، همیشه جذابیت جهانی عطر دیزاینر را نخواهند داشت. قیمت این عطرها معمولا بیش از 50 دلار است و می تواند تا صدها برابر هم شود.

 

قیمت گذاری و اقتصاد در استفاده از عطرها

همیشه پول بیشتر، لزوما به معنای بهتر بودن عطر نیست. برخی از عطرهای محبوب 100 سال گذشته، نسبتا ارزان قیمت بودند. آری می توان مواد اولیه گران قیمت را مخلوط کرده و در نهایت با یک خرابکاری بدبو روبرو شد.

یکی از بزرگترین محرک های قیمت گذاری در عطرها، میزان کنسانتره و غلظت روغن پرفیوم است که عطر آن را دارد. اگرچه  اغلب آنچه برای آن پرداخت می کنید، هزینه بازاریابی و لوگوی مرتبط با یک برند است تا هزینه مواد اولیه تشکیل دهنده اش! برندهای بزرگ، عطرهایی را ایجاد می کنند که بخشی از آن مربوط به علم بوده و بخش دیگر مرتبط با مارکتینگ است.

 

نحوه انتخاب و خرید پرفیوم یا ادکلن مناسب

مطالعات علمی نشان می دهند که یک مرد می تواند به طور طبیعی ادکلنی را انتخاب کند که با رایحه طبیعی بدن او، بهترین سازگاری را داشته باشد. بهتر است بدانید که شما بهترین شخص ممکن برای تعیین رایحه مناسب خود هستید. اجازه ندهید دیگران برای شما انتخاب کنند. زیرا دلیلی وجود دارد که عطرهای هدیه، سال ها بدون استفاده باقی می مانند.

می توانید از نظرات و سلایق دیگران برای اطمینان از تصمیم خود استفاده نمایید. فقط در صورتی که چند نفر به شما بگویند عطر شما مناسب نیست، باید چیز دیگری را انتخاب نمایید. همچنین یادتان باشد که کورکورانه خرید نکنید. این را برای زمانی می گوییم که شما ادکلنی را فقط به توصیه یک شخص، بدون اینکه امتحانش کنید، خریداری می کنید.

بهترین روش برای یافتن یک عطر جدید، این است که آزمایش کنید، آیا آن عطر می تواند در طول یک روز کامل، بوی طبیعی بدن شما را تامین کند یا خیر. فروشگاه های بزرگ برای این منظور عالی هستند، فقط با اولین عطری که روبرو می شوید تصمیم گیری نکنید. حداکثر تعداد رایحه هایی که می توانید در یک خرید امتحان نمایید، چهار عدد می باشد. با این حال اگر شما تازه شروع به خرید عطر نموده اید، توصیه می کنم فقط دو عطر را برای هر دست امتحان نمایید.

 

برای تست نمودن و استفاده از عطرها، از راهنمای زیر استفاده نمایید:

 • برای امتحان کردن دو عطر، هر کدام را روی هر مچ، اسپری نمایید. در صورتی که قصد امتحان کردن چهار عطر را دارید، از سمت داخلی آرنج خود نیز بهره ببرید.
 • از کاغذهای عطری، که فروشگاه های بزرگ برای تست کردن بوی عطر ارائه می دهند، خودداری کنید. این کاغذها به شما این امکان را می دهند که فقط رایحه های بالا یا تاپ را استشمام کنید. یادتان باشد که عطرها می بایست روی شما امتحان شوند. این حرف را جدی بگیرید زیرا بر مبنای آزمایشات شیمی است.
 • بین امتحان کردن هر ادکلن، کام خود را با یک چیز قوی، مانند قهوه یا چای تازه کنید.
 • سعی کنید همه رایحه ها را بو کنید. همانطور که قبلا توضیح دادیم شما باید انتظار داشته باشید که، رایحه طی چند ساعت تغییر کند.
 • در فروشگاه های بزرگ قدم زده و در فواصل مختلف عطرهای متنوع را استشمام کنید. همچنین به خاطر بسپارید که کدام یک را دوست داشته و دلیلش چه بوده است.
 • در نهایت یک بطری از عطر مورد پسند خود را بخرید و شروع به زدن آن نمایید. اما استفاده از عطر یک پروسه می باشد، نه یک مقصد. البته بسیاری از مردان پس از خرید ده ها نوع عطر مختلف، متوجه رایحه موردعلاقه خود می شوند. بنابراین شما هم احساس نکنید که باید با اولین یا پنجمین خرید، به انتخاب واقعی خود دست پیدا کنید.

کدام سایز عطرها را بخریم؟

عطرها در اندازه ها و انواع مختلف بطری ها ساخته شده اند، اما معمولا از 1 اونس تا 3.4 اونس یا حتی بطری های بزرگتر تهیه شده اند. اگر تازه علاقه مند به خرید عطرها شده اید، بطری های کوچکتر را بخرید. زیرا در صورت نخواستن آن، ضرر کمتری می کنید. همچنین ممکن است سلیقه شما تغییر کند یا اینکه با رایحه ای جدید آشنا شوید، پس سایز کوچک عطرها را انتخاب نمایید.

 

آیا عطرها برای همیشه ماندگار هستند؟

عطرها برای همیشه ماندگار نیستند. نوسانات سریع گرما، مانند آنچه در اکثر سرویس های بهداشتی مشاهده می شود، باعث از بین رفتن مولکول های عطر می شوند. نور خورشید نیز همین کار را با عطرها انجام می دهد (بنابراین از نگهداری آنها در کنار پنجره خودداری نمایید). شما می توانید با نگهداری عطرها در محیط های خنک، تاریک و خشک، طول عمر آنها را افزایش دهید. البته کمد اتاق خواب نیز، مکان بسیار مناسبی است.

 

قوانینی برای استفاده از عطرها

همه ما در اطراف مردانی بوده ایم که، بیش از حد از ادکلن استفاده کرده اند. در این موقعیت ها، ما معمولا رایحه بسیار طاقت فرسا و نامطبوعی را تجربه می کنیم. با یادگیری نحوه صحیح و منطقی استفاده از عطرها، می توان به راحتی از این اشتباه رایج جلوگیری نمود.

 • عطر را ترجیحا درست بعد از دوش گرفتن، روی پوست خشک شده خود بپاشید. هنگام استفاده از نازل اسپری، آن را به اندازه 3 تا 6 اینچ از پوست خود فاصله بدهید.
 • اگر تازه استفاده از عطر را شروع کرده اید، با یک اسپری روی سینه، کار را آغاز کنید. همانطور که در مورد چگونگی استفاده صحیح از ادکلن آگاهتر می شوید، می توانید آن را در مناطق مختلف اسپری نمایید.
 • عطر را در مناطق گرم بدن اسپری کنید. گرمای بدن شما باعث می شود تا عطر در طول روز فعال مانده و یک رایحه خوب که sillage نامیده می شود، بوجود آورد. با گرمترین قسمت های بدن خود شروع کنید، برای مثال قفسه سینه، گردن، زیر گلو، مچ دست، بازو، آرنج داخلی و شانه. البته روی همه این نقاط به طور همزمان اسپری نکنید. با یکی شروع کرده و سپس 2 تا 3 نقطه دیگر را اسپری نمایید.
 • فقط در صورت لزوم، اسپری مجدد نمایید. بسته به دوام بیشتر بو، می توانید اسپری بیشتری به مچ دست خود اعمال کنید. بیشتر موارد افراد در نیمه دوم روز، این کار را انجام می دهند.
 • رایحه را از بین نبرید. شاید مالیدن عطرها به پوست، یک کار منطقی بنظر برسد اما در واقع، پیوند مولکولی موجود را شکسته و باعث ضعیف شدن عطر می شود.
 • به محض اسپری کردن، راه نروید. پاشیدن رایحه در هوا و راه رفتن از میان آن، بی ارزش است. زیرا بیشتر عطرها مستقیما به زمین می ریزند.
 • عطرها را روی لباس های خود اسپری نکنید. در این حالت عطرها، مجاز به مخلوط شدن با چربی پوست شما نیستند و بنابراین نمی توانند بطور طبیعی مراحل رایحه ها را آنطور که باید طی کنند. علاوه بر آن، روغن های موجود در عطرها، بسیاری از پارچه ها را لکه دار می کنند.
 • عطرها باید کشف شوند، نه اینکه تبلیغ شوند. افرادی که نزدیک شما هستند باید بوی ادکلنی که استفاده کرده اید را حس کنند، اما نباید از بوی آن دچار دلزدگی شوند.

جمع بندی

همانطور که دیدیم، حس بویایی در واقع قوی ترین حس ماست. زیرا به حافظه متصل است و می توانیم بوسیله آن ارتباطات عمیقی با احساسات خود برقرار نماییم. استفاده از عطر، یک روش متمایز برای بیان شخصیت خود، فراتر از دیده شدن است. این امر باعث به یاد ماندنی شدن هر چه بیشتر شما نیز می شود.
می توان گفت، هنگامی که بتوانید عطرهایی را پیدا نمایید که با استفاده از آنها احساس راحتی کنید، آن زمان در دنیای جالب عطرها، یک کاشف خوش ذوق شده اید.

 

محبوب ترین عطرهای مردانه

دیدگاهتان را بنویسید