آرایشی و زیبایی

جنس پوست راه های اصلی برای شناخت آن چگونه است؟

انواع جنس پوست و نحوه تشخیص درست آنها:

همانطور که می دانید پوست انسان بیرونی ترین ارکان بدن است. جنس پوست انسان انواع‌مختلفی دارد.  مشکلات پوستی مانند اکنه، جوش، کدری و خشکی همیشه باعث آزار و اذیت افراد میشود. اما این مشکلات به چه دلیل به وجود می آید؟ راه درمان آنها چیست؟

این سوالی است که بسیار از خانم ها و آقایان با آن رو به رو هستند. نکته مهم در پاسخ به این سوال شناخت کامل از جنس پوست است. پوست انسان مختلف است و باید طبق همان محصولات ارایشی و بهداشتی را انتخاب کرد که دچار مشکل نشود. زیرا پوستی سالم و شفاف از نکات مهم زیبایی بوده و باید به آن توجه بسیار زیادی داشت.

انواع پوست و شناخت آنها

همانطور که در پاراگراف های قبلی گفته شد، جنس پوست انسان انواع مختلفی دارد که شامل: خشک، معمولی، چرب، مختلط می شود. هرکدام از این دسته شرایط و‌ ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته که معمولا با جنس مو‌ نیز در ارتباط هستند. برای داشتن یک روتین مناسب پوستی شما باید ابتدا جنس پوست خود را شناسایی کنید تا بتوانید از محصولات مراقبتی مناسب با پوست‌خود استفاده کرده تا مشکلی برای پوست شما به وجود نیاید.

اگر پوست خود را اشتباه تشخیص دهید، باعث خرید محصولات نا مناسب شده و در نتیجه سلامت‌ پوستان دچار آسیب می‌شود. گاهی ممکن است محصول نامناسب مجرب به سوزش، حساسیت، التهاب پوستی، زخم، قرمزی، خشکی، چربی اضافه شده و آن را کاملا تخریب کند. اهمیت شناخت جنس پوست از مهم ترین مسائلی است که باید به در خرید لوازم ارایشی و بهداشتی توجه لازم را داشت.

عوامل زیادی نوع‌ پوست افراد را تحت تاثیر قرار و به گونه ای آن را مشخص می‌‌سازد که عبارت اند از:

انواع جنس پوست

  • ژنتیک: ژن تمامی شمل فیزیک و روحی‌ ما را در بردارد. نوع پوست ما نیز از پدر و مادر و اجدادمان به ما رسیده است. معمولا در یک خانواده نوع پوست ها شباهت زیادی به یک دیگر دارند.
  • آب و هوا: تاثیرات آب و هوایی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذاری بر روی پوست است. به کلی آب و هوای مرطوب تاثیرات کاملا مثبتی بر روی پوست گذاشته و آن را مرطوب تر و شاداب تر می کند. درحالی که آب و هوای خشک، پوست را کاملا خشک کرده و رطوبت داخل لایه های عمیق را از بین می برد. به همین دلیل ممکن است که با تغییر مکان از یک شهر به شهر دیگر افراد پوستی بهتر یا بدتر داشته باشند.
  • هورمون ها: هورمون های بدن تاثیرات کاملا مستقیمی بر روی اندام های مختلف بدن به خصوص پوست می گذارد. هورمون های بدن خانم ها در شرایط مختلف زندگی بیشتر دستخوش تغییرات است. مثلا در دوران عادت ماهانه یا حاملگی وضعیت پوستی ممکن است کمی ازاردهده تر باشد.
  • دارو ها: دارو ها تاثیرات مثبت و منفی بر روی بدن می گذارد. معمولا بیشترین عوارضی که دارو ها بر روی بدن انسان می گذارد به‌ پوست آنها بر‌میگردد. ممکن است مصرف یک دارو منجرب به خشکی سطح پوست شده و یا آن را کم آب کند.
  • رژیم غذایی و آلرژی ها: مواد غذایی که افراد در طول روز آنها را مصرف می کنند، بر بهتر شدن یا بدتر شدن پوست تاثیرات زیادی می گذارد. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی و معدنی می تواند پوستی شاداب و با طراوت را به همراه بیاورد.

تشخیص جنس پوست:

اولین قدم برای شناخت جنس پوست، پاک کردن آلودگی ها از سطح پوست است. ابتدا با یک شوینده سطح پوست خود را شسته تا‌ تمامی آلودگی ها از سطح آن پاک شود. بعد از شست و شوی پوست خود یک‌ حوله نرم را به آرامی روی پوست گذاشته و آرام بردارید. هیچ گونه سرم یا مرطوب کننده ای به آن نزده و اجازه دهید تا پوست شما به حالت طبیعی خود بازگردد. یک ساعت صبر کرده و به پوست خود اصلا دست نزنید سپس به روی آینده رفته و‌ پوست خود را مشاهده کنید.

  • پوست های خشک احساس خارش و کشیدگی و پوست، پوست شدن دارد.
  • پوست های مختلط در ناحیه گونه و پیوستی چربی و در بقیه نقاط خشک و کشیدگی دارد.
  • پوست‌ های چرب احساس درخشندگی و چربی در تمامی نواحی پوست به خصوص گونه و بینی را به وجود می آورد.
  • پوست های معمولی بهترین حالت نوع پوست را داشته و نه چرب هستند و نه خشک.
  • پوست های حساس دچار التهاب قرمزی خواهند شد.

با این توضیحات زمانی که جنس‌ پوست خود را شناختند بهتر است که به دنبال ویژگی های دقیق آن رفته و بهترین روش مراقبت و روتین پوستی را داشته باشید. معمولا افراد نوجوان و زیر ۲۰ سال به علت فعالیت بیشتر هورمون های آن ها پوستی چرب تر داشته و زمانی که سن آن ها به بالای ۲۰ سال تا اواسط ۳۰ می‌رسد، شرایط پوستی آنها کاملا معمولی است و در اواخر ۳۰ پوست آنها خشک‌تر خواهد شد. علت این امر آن است که در صورت افزایش سن پوست صدرت رطوبت پذیری و کلاژن سازی را از دست داده و چربی کمتر را ذخیره می کند و به همین علت فرایند پیر شدن پوست شروع می شود.

پوست خشک:

جنس پوست

افرادی که جنی پوست خشکی دارند هنگام شست و شوی صورت خود بیشتر احساس کشیدگی و خارش کرده و حتی پوسته پوسته شدن پوست خود را نیز مشاهده می کنند. این افراد هیچگاه احساس رطوبتت کافی بر روی پوست خود نداشته و همیشه احساس خشکی روی پوست صورت خود دارند.

نکته اصلی تفاوت پوست خشک و دهیدراته است. پوست های بدون آب یا دهیدراته معمولا کدر و بسیار شکننده هستند. اما پوست های خشک معمولا به علت عدم وجود‌ چربی است. پوست دهیدراته یک وضعیت موفقت پوستی است که برای رفع آن باید بخور آب، نوشیدن آب کافی را داشته باشید.

علت خشک بودن پوست چیست؟

علت خشکی بود در اولین مورد ژنتیک است. زیرا پوست‌شما ساختار متفاوت‌ با پوست های دیگر داشته به همین‌دلیل‌چربی و سبوم کمتری را تولید‌ می کند. عدم وجود توازن در هورمون ها و شرایط آب هوایی تاثیرات مستقیم بر روی بدتر شدن یا بهتر شدن شرایط پوست چرب دارد. استفاده از وسایل گرمایشی با درجه زیاد در فصل های سرد و بالا رفتن سن نیز باعث می شود پوست افراد خشکی بیشتر را تجربه کند.

روش های بهبود وضعیت پوست خشک

استفاده از دستگاه بخور برای افرادی که از وسایل گرمایشی زیاد و یا در مناطقی که آب هوای خشک دارد ساکن هستند کاملا‌ توصیه می شود. زیرا آب و هوا خشک یا حتی دوش آب گرم باعث از بین رفتن رطوبت در پوست شده و آن را خشک تر می کند. سعی کنید از محصولاتی که حاوی الکل یا سولفات هستند کمتر استفاده کنید زیرا این نوع محصولات چربی و رطوبت سطح پوست را جذب کرده و وضعیت آن را بدتر می کند.

پوست های چرب

انواع جنس پوست

این نوع از جنس پوست ها کاملا براق هستند و چربی زیادی در سطح پوست آنها قابل مشاهده است. مقدار چربی بر روی بینی و گونه و پیشانی بیشتر از نقاط دیگر بوده و درخشندگی خاصی در این مکان است. افرادی که این نوع‌ پوست را دارند بیشتر از دیگران در هنگام ظهر که تولید چربی پوست به اوج خود می‌رسد احساس میکنند باید صورت خود را دوباره بشورند. پوست چرب منافذ باز تری داشته و راحت مسدود می شود. و بعد از مسدود شدن به جوش های شر سیاه یا سر سفید یا التهاب های قرمز و کیست های چرکی تبدیل می شوند. علت این امر هم وجود چربی بسیار زیاد و کنترل نشده بر روی سطح پوست های چرب است. البته ناکفته نماند که پوست های چرب دیر تر از پوست های خشک در معرض چروک قرار خواهند گرفت.

علت چربی سطح پوست چیست؟

پوست های چرب ساختاری متفاوت داشته و بیشتر از دیگر انواع پوست چربی و سبوم تولید می کند. این‌ نوع پوست ها غد چربی فعال تری داشته و به همین همین علت براق تر نیز هستند. اکر افرادی که پوست چرب دارند پوست خود را بیشتر حد خشک کننده پوست آنها برای بازگشت به فعالیت اولیه خود بیشتر چربی تولید کرده و در نهایت کاملا چرب تر خواهد شد. وجثد آب و هوای محل زندگی تیز تاثیرات کاملا مستقیمی بر روی بیشتر شدن چربی یا کم تر شدن چربی پوست خواهد گذاشت.

مواردی که‌ افراد دارای پوست چرب باید آن را رعایت کنند:

هیچگاه از مواد ارایشی و بهداشتی که باعث افزایش سطح چربی بر روی پوست می شوند یا به عبارتی بر پایه روغن هستند استفاده نکنید. پوست افراد تنها قادر است که مقدار کمی از چرب برا جذب کند و بقیه آن بر روی پوست باقی مانده و باعث ایجاد چربی بیشتر سطح پوست خواهد شد.

بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که چربی کمتری داشته و موجبات از بین رفتن چربی مورد نیاز پوست شما نشود. زیرا پوست به عنوان یک مکانیزم دفاعی زمانی که چربی خود را بیش از حد از دست‌بدهد شروع به تولید بیشتر چربی کرده و این امر باعث می شود پوست های جری وضعیتی بدتر پیدا کنند.

پوست های مختلط

انواع پوست

معمولا همانطور که از اسم این نوع جنس پوست ها معلوم است از دو نوع چرب و خشک تشکیل شده اند. این نوع پوست ها آسیب پذیر تر از پوست های دیگر بوده و مراقبت های بیشتری را نیاز دارند. معمولا پوست های مختلط در ناحیه پیشانی و گونه بینی چربی بیشتری تولید کرده و دیگر نقاط آن کاملا خشک است و احساس کشسانی در فرد به وجود‌ می آورد. این ناحیه دارای منافذ کاملا باز بوده و درخشندگی بیشتری دارد. درمان این نوع دوست کاملا مشکل است زیرا برای دو قسمت باید دو را درمان کاملا جدا را انجام دهید.

علت مختلط بودن این‌نوع پوست ها تولید بیش از حد چربی در ناحیه T است که توازن پوست را برهم زده و باعث مختلط شدم پوست شده است. محصولات مورد استفاده در این نوع پوست ها نیز میتواند باعث بدتر شدن یا بهتر شدن توازن پوست شود. برای بهبود این فرایند باید شما محصولاتی که استفاده می کنید در ناحیه چربی متفاوت از باقی نقاط باشد.

پوست هایی مختلط نباید از محصولاتی که حاوی الکل و سولفات هستند استفاده کنند. زیرا این‌ قسمت ها باعث‌ می‌شود که پوست ناحیه خشک بیشتر خشک شده و ناحیه چرب نیز رطوبت اصلی خود را از دست داده و بیشتر شروع به تولید چربی کند. نباید بیش از حد از محصولاتی که بر پایه آب رسان یا چربی هستند نیز استفاده شود. زیرا قسمت چربی پوست را کاملا چرب تر شده و باعث می شود تعادل پوست برهم خورده شود. برای درمان باید در ناحیه چرب محصولی متفاوت استفاده کرده تا تعادل پوست‌شما‌ بازگردد.

پوست معمولی

انواع جنس پوست

پوست معمولی بهترین نوع جنس پوست است که با هر کونه شرایط ای و هوایی سازگار بوده و به محصولات زیبایی یا ارایشی واکنش نشان نمی دهد. در این نوع پوست هیچگونه چربی اضافه یا خشکی بیش از حد دیده نشده و پوست کمتر دچار جوش یا اکنه خواهد شد. روند درمان آکنه و جوش نیز سریع تر از انواع پوست دیگر است.

علت اصلی معمولی بودن پوست ژنتیک و رژیم غذایی درست است. افرادی که دارای پوست معمولی هستند رزیم غذایی کاملا مناسب و در از ویتامین را داشته دوست خود را در بهترین حالت ممکن قرار می دهند.

پوست های معمولی از اولین پوست هایی هستند که علائم پیری را نشان می دهند به همین دلیل باید از محصولاتی استفاده کننده که تولید کلاژن را افزایش دهد. محصولات صد پیری و ابرسان ها از مهم ترین محصولاتی است که در رویتن پوستی مناسب این نوع‌پوست نباید فراموش شود.

پوست های حساس

انواع پوست

این نوع پوست ها سرعت تحریک پذیری بالاتری از دیگر پوست ها دارند. جنس این دوست به گونه است که هنگام استفاده از مواد ارایشی یا بهداشتی که مناسب نباشد کاملا قرمز و ملتهب شده و خارش دار است. این افراد به راحتی دچار آفتاب سوختگی و اگزما شده و باید حتما از محصولات ضد حساسیت و ملایم استفاده کنند.

این افراد به علت ژنتیک یا نوسان های هورمونی دچار این‌ پوست شده و باید بیشترین مراقبت را از پوست‌ خود داشته باشند. آب و هوای گرم یا خشک و حتی مربوط تاثیرات کاملا مستقیم بر روی این‌جنس از پوست می گذارد.

این‌ نوع افراد نیاد از محصولات بهداشتی یا ارایشی استفاده‌ کنند که‌حاوی مواد شیمایی سنگین یا اسانس های مصنوعی است. استفاده از ترکیباتی که‌ممکن است آلرژی زا باشد نیز کاملا برای این‌ نوع دست‌ پوست‌منع‌شده است. بهترین روش برای جلوگیری از بروز حساسیت همگام یک محصول جدید تست ۲۴ ساعته از یم محصول بر روی بخش کوچیکی از پوست است.

محبوب ترین شوینده های مناسب انواع پوست

دیدگاهتان را بنویسید